Město duchů v černobylské jaderné zóně do deseti let spadne | E15.cz

Město duchů v černobylské jaderné zóně do deseti let spadne

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinské město Pripjať stojící v zóně uzavřené po jaderném výbuchu v elektrárně Černobyl zarůstá lesem a budovy se bortí. Odborníci dávají Pripjati posledních deset let života, než bude pochována pod troskami odstřelených budov. Zprávu o tom přinesla ukrajinská agentura Unian.

Domy neobydlené od jaderné exploze v dubnu 1986 jsou v havarijním stavu. Praskliny ve zdech jsou způsobeny povětrnostními podmínkami a střídáním teplot v různých ročních obdobích. I přístup pracovníků ochranné zóny do budov je z bezpečnostních důvodů omezený.

„Velká část budov bude nakonec srovnána se zemí,“ tvrdí zástupce správy zakázané zóny. Nápad udělat z města muzeum je podle něj nereálný. V budovách je více radiace než venku a kvůli jejich špatnému stavu by muzeum dlouho nefungovalo.

Také čtětě:

Město Pripjať se stavělo od roku 1970 a přezdívalo se mu „město mladých“ pro nízký věkový průměr obyvatelstva, zaměstnaného převážně v jaderné elektrárně Černobyl. V době havárie tam žilo téměř 50 tisíc lidí. Nyní bývá Pripjať označována za „město duchů“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video