Milénium pokračuje s novým autorem i mírně obměněnými hrdiny | e15.cz

Milénium pokračuje s novým autorem i mírně obměněnými hrdiny

Lisbeth. Hrdinku Larssonova Milénia na plátně poprvé ztělesnila herečka Noomi Rapaceová
Lisbeth. Hrdinku Larssonova Milénia na plátně poprvé ztělesnila herečka Noomi Rapaceová
• 
ZDROJ: bontonfilm
Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trilogie Milénium před jedenácti lety zesnulého Stiega Larssona získala po celém světě obrovskou čtenářskou oblibu. Novinka Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti se na tento úspěch snaží navázat. Naneštěstí ale nevalně.

Larssonův následovník zvolený vydavatelem nastudoval předešlé knihy a uvařil slabý příběh s výrazně silnějším příklonem ke korektnosti a feminismu. Hlavní protagonista, nejlepší švédský investigativní novinář Mikael Blomkvist, je jen svým stínem, naopak z druhé dominantní postavy Lisbeth Salanderové se stala superhrdinka. Děj je jednoduchý. Padouši z řad ruské mafie chtějí ukrást počítačovou technologii, která by změnila život na zemi. O totéž usilují i další padouši, tentokrát z americké výzvědné služby. Proti nim stojí osamocená Lisbeth a geniální autistický chlapec, jemuž ruský zabiják zastřelí otce, rovněž génia, který předmětnou technologii vynalezl. Dalších zhruba dvě stě stran se neděje prakticky nic.

Dívka v pavoučí sítiAutor:

Jediným výraznějším momentem knihy je vyprávění Lisbethina starého poručníka, který brilantně osvětlí jak vztah Lisbeth s její sestrou, tak zásadní důležitost komiksových příběhů na její dospívání a tvorbu nezaměnitelné osobnosti.

Milovníkům brakové literatury však kniha určitě zpříjemní pochmurné podzimní večery, pokud se ale povznesou nad všechna genderová klišé, moralizování a zbytečné vysvětlování. Autor nechává dějovou linii prakticky otevřenou, a tak slovy klasika pokleslého žánru: Lisbeth Salanderová plavnými kroky šelmy může směle vyrazit vstříc novým dobrodružstvím.

David Lagercrantz: Dívka v pavoučí síti
Nakladatelství: Host, 2015
Překlad: Azita Haidarová
Hodnocení: 40 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery