Mládek sebere ČTÚ přípravu nových sítí | E15.cz

Mládek sebere ČTÚ přípravu nových sítí

Mládek sebere ČTÚ přípravu nových sítí
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo převzít od Českého telekomunikačního úřadu přípravu strategií správy kmitočtů a budování internetových sítí nové generace. Důvodem má být situace na trhu i výhrady odborné veřejnosti k nedostatečné diskusi nad koncepčními dokumenty. ČTÚ postup resortního ministerstva překvapil.

Dokumenty dosud připravoval telekomunikační úřad a ministerstvo se k nim mohlo vyjadřovat v rámci připomínkového řízení. Například hotovou Strategii správy rádiového spektra ČR regulátor již loni na podzim předložil ministerstvu, a to po vypořádání všech došlých připomínek bez rozporu vůči povinným připomínkovým místům.

„Nicméně jsme vždy byli a jsme i nadále připraveni v rámci našich odborných kapacit a znalostí MPO pomoci, jako již mnohokrát v minulosti. Náš názor vyjádříme v meziresortním připomínkovém řízení. Předpokládáme, že MPO předloží změnu usnesení vlády, kterým na nás vláda tento úkol delegovala,“ podotkl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Zásadní dokumenty

Podle odborníků mají oba materiály zásadní vliv na další vývoj tuzemského telekomunikačního trhu. Nedávno se například objevila obava, že by stát mohl zpoplatnit dosud bezplatné využívání kmitočtů pro Wi-Fi sítě a provozovatelé televizí se zase obávají využití vysílacího pásma 700 MHz pro rychlý mobilní internet. V rámci budování sítí nové generace pak chce Česko využít prostředky z fondů EU v rozsahu kolem 14 miliard korun, zatím ale není jasné, jak se budou přidělovat.

„MPO vnímá velmi citlivě a odpovědně význam a strategickou důležitost správy rádiového spektra a rozvoje sítí nové generace. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek proto rozhodl proces přípravy a schvalování dokumentů koncepčního a strategického charakteru převést ze strany ČTÚ a jejich další projednávání a finalizaci do kompetencí ministerstva,“ uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Nejhorší úřad

Ministerstvo si zároveň vyžádalo čas na aktualizaci a doplnění obou dokumentů. „Je třeba projednat a zohlednit připomínky všech zúčastněných stran a doplnit je do projednávaného textu. Poté budou doplněné materiály odeslány do řádného připomínkového řízení,“ doplnil mluvčí. Předložit vládě chce MPO materiály do konce června.

Podle ISP Aliance, která sdružuje lokální internetové poskytovatele, je MPO ten nejméně kompetentní úřad pro vytváření podobných strategických dokumentů. „Poté, co se MPO pokusilo prosadit do podobných dokumentů zpoplatnění a omezení dosud bezplatného a bezlicenčního využití rádiového spektra, používaného miliony českých domácností a firem, nemáme důvěru v to, že disponuje kompetentními odborníky, schopnými připravit tyto dokumenty tak, aby byly v zájmu občanů této země a umožnily rozvoj konkurenceschopnosti České republiky v oblasti digitálních technologií,“ uvedla aliance.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!