Moc hubená? Mám jen dobré spalování | e15.cz

Moc hubená? Mám jen dobré spalování

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Začínající i zkušené modelky se ukázaly v Plzni. Jejich cesta za úspěchem je někdy lemována bojem s mentální anorexií a bulimií.

Plzeňská studentka Pavla Sudová v roce 2004 získala titul Miss Sympatie. Uvažovala o dráze modelky, místo toho bojovala na psychiatrii o holý život. Chtěla pořád hubnout, trpěla mentální anorexií. Do finále soutěže Miss šla 178 centimetrů vysoká dívka s pětapadesáti kilogramy, po několika měsících ale vážila pouhých čtyřiatřicet kilo!

Doktoři jí dávali umělou výživu, aby trochu přibrala, samotné Sudové byly hadičky v nose hodně nepříjemné. Přesto měla stále pocit, že musí něco shodit. „Každý den jsem na pokoji dělala osmnáct set dřepů,“ tvrdila tehdy Sudová, protože se bála, aby jí někde nevyskočil nějaký ten faldík. Známá kráska z Plzně nakonec svůj boj vyhrála, měla však namále. Z urputného zápasu o dokonalou postavu vyšla poznamenaná psychicky, pořádně zabrat ale dostaly i ledviny, játra a srdce.

Další Miss

Mezitím už uběhlo hodně času, o mentální anorexii a bulimii se začalo mluvit nahlas. Modelky ale rozhodně zůstávají rizikovou skupinou. Minulý týden se to v Plzni modelkami a modely jen hemžilo. Jeden den začínající agentura hledala potenciální modelky při castingu v Parkhotelu, o dva dny později už se předváděly zase hotové modelky, Dívky Šumavy v Západočeském muzeu. Spojovacím článkem obou akcí byla další kráska s vazbami na Plzeň, Lucie Křížková.

Manželka slavného jachtaře dávala rady při přijímacím castingu nováčků, v Západočeském muzeu moderovala přehlídku, část jejíhož výtěžku šla občanskému sdružení Anabel bojujícímu právě s mentální anorexií a bulimií. Rodačka z Příbrami v devatenácti letech vyhrála, ještě pod jménem Lucie Váchová, soutěž Miss České republiky 2003. Naštěstí se její příběh, na rozdíl od Sudové, odvíjel zcela jiným směrem. V Parkhotelu procházely před porotou krásné, ale také hodně štíhlé dívky. Jednou z nejmladších účastnic byla teprve šestnáctiletá Veronika Stašková. I přes svůj nízký věk působí sebevědomě jako někdo, kdo ví, co chce.

„Byla jsem už na castingu v Praze, něco jsem nafotila,“ představila se před porotou dívka, která se chce stát modelkou. A není moc hubená, nemůže trpět anorexií? „To rozhodně ne. Já se nadlábnu, jak potřebuju, nehlídám si váhu. Mám prostě dobré spalování,“ tvrdí sympatická dívka, která své dlouhé nohy dříve trápila při fotbalových zápasech. Její slova vlastně potvrzuje Lucie Křížková. „Já to rozděluju na zdravou a nezdravou hubenost. Někdo je prostě štíhlý od přírody, ani se nemusí hlídat. Nejhorší je, když se to snaží někdo lámat přes koleno, zvlášť když na to nemá předpoklady,“ varuje štíhlá Miss Křížková.

Retuše

Plzeňská agentura připomínala, že pro výběr v Parkhotelu nevyžadovala nějaké konkrétnější požadavky. „Hledáme typy nejen pro modeling, ale i pro reklamu. Někdy se hledá detail tváře nebo ruky, není to tak, že se požadují jednotné míry. Navíc je jiný typ pro modeling, jiný pro fotomodeling,“ popisuje Martina Honzíková z plzeňské agentury. Na předváděcím molu se ale pohybují jen vysoké, štíhlé dívky.

„Tady je hrozně důležitý vliv rodičů, hlavně oni musí vědět, co je pro jejich děti priorita, musí být všímaví. Osobně mi hrozně vadí retuše, to je hrozná věc. Počítačově se uberou faldíky, špeky – se skutečností to nemá nic společného. A některé dívky pak mají pocit, že přesně takhle musí vypadat, stůj co stůj,“ dodává Křížková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery