Musk prý plánoval prodej automobilky Tesla do rukou Googlu | E15.cz

Musk prý plánoval prodej automobilky Tesla do rukou Googlu

Elon Musk a Tesla Model S
Elon Musk a Tesla Model S
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: jurvetson via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký podnikatel a miliardář Elon Musk před dvěma lety údajně plánoval prodej své automobilky Tesla Motors do rukou internetové společnosti Google. Podle agentury Bloomberg o tom ve své nové knize píše novinář Ashlee Vance. Tesla je nyní úspěšným výrobcem elektromobilů, začátkem roku 2013 se však firma nacházela v krizi a hrozil jí bankrot.

Musk se podle autorových zdrojů v březnu 2013 sešel se zakladatelem Googlu Larrym Pagem. Údajně navrhl, aby Google koupil celou Teslu za zhruba šest miliard dolarů (přes 150 miliard korun) a dalších pět miliard dolarů investoval do rozšíření továrny automobilky.

Page prý návrh akceptoval a pak následovala jednání o konkrétních podmínkách transakce. Během těchto jednání ale poptávka po elektromobilech Tesla stoupla, takže se automobilce za první čtvrtletí 2013 podařilo poprvé vykázat zisk. Po zveřejnění čtvrtletních výsledků se cena akcií Tesly zdvojnásobila a firma splatila půjčku od amerického ministerstva energetiky. Musk podle Vanceho jednání s Googlem přerušil, protože již pro Teslu nepotřeboval zachránce.

V současnosti se tržní hodnota Tesly pohybuje kolem 26 miliard dolarů (zhruba 660 miliard korun). V letošním prvním čtvrtletí automobilka zvýšila prodej meziročně o 55 procent na rekordních 10 030 vozů. V celém letošním roce počítá s nárůstem prodeje na 55 tisíc vozů z loňských 31 655.

Nový Model S

Tento měsíc začala firma přijímat objednávky na novou základní verzi svého vozu Model S. Ta je sice o 5000 dolarů (téměř 130 tisíc korun) dražší než dosavadní verze, nabízí ale vyšší výkon motoru, delší dojezdovou vzdálenost a pohon na všechna čtyři kola.

Tesla hodlá začít novou verzi s názvem Model S 70D dodávat zákazníkům koncem května. Vůz ujede na jedno nabití baterie 240 mil (386 kilometrů), zatímco jeho předchůdce Model S 60 dokáže urazit pouze 208 mil. Cena vozu Model S 70D začíná na 76 070 dolarech (téměř dva miliony korun), zatímco model S 60 bylo možné pořídit od 71 070 dolarů.

Chystá se dlouho odkládaný Model X

Model S je v současnosti jediným elektromobilem, který společnost Tesla nabízí. Letos na podzim však firma plánuje začít prodávat dlouho odkládaný sportovně užitkový vůz Model X. Do roku 2017 pak chce automobilka přijít na trh s levnějším vozem pro široký trh s názvem Model 3.

Společnost Google provozuje největší internetový vyhledávač na světě, její operační systém Android navíc využívá většina chytrých mobilních telefonů. Firma se angažuje i v automobilovém sektoru, pracuje například na vývoji aut, která nepotřebují řidiče.

Od roku 2003 stále v červených číslech
Za celý rok 2014 Tesla ztratila 294 milionů dolarů. Firma, která existuje od roku 2003, dosud celoroční zisk nevytvořila. Musk v lednu 2015 řekl, že Tesla zřejmě nevykáže čistý zisk dříve než v roce 2020, kdy by podle něj měla prodávat půl milionu vozů ročně, tedy desetinásobek plánovaného letošního prodeje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video