Na Petříně v květnu proběhne Bitva národů | E15.cz

Na Petříně v květnu proběhne Bitva národů

Na Petříně v květnu proběhne Bitva národů
rytíř, středověký boj HMB
• 
ZDROJ: battleofthenations.ua/

Marek Schwarzmann

Počátkem května se do Prahy sjedou bojovníci z celého světa v autentických středověkých zbrojích a utkají se o titul mistra světa. Od 7. do 10. května se totiž v bitevní aréně, která vyroste na Petříně, uskuteční šestý ročník mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji nazvaný Bitva národů (Battle of the Nations).

Takzvaný Středověký boj je plně kontaktní sportovní disciplína v autentické středověké zbroji - poměrně mladý adrenalinový sport, který do jednoho snoubí prvky z bojových sportů jako zápas, kickbox, MMA a samozřejmě historický šerm.

„Statisíce lidí již strhující bitvy viděly na vlastní oči nebo na online streamu. Nyní mají jedinečnou možnost zhlédnout je i diváci v Praze. Historický středověký boj je zcela novým amatérským sportem, který je navíc unikátní tím, že nabízíme podívanou na kontaktní masové bitvy,“ dodal Anton Trubnikov, prezident Mezinárodní asociace historického středověkého boje (HMBIA).

Celý prodloužený víkend bude na Petříně zasvěcen tomuto extrémnímu sportu, v němž bojovníci používají autentické středověké zbraně. Meče, štíty a zbroje jsou pečlivě vyrobenými a nákladnými replikami původního vybavení středověkých rytířů, jak jsou známé z dostupných zdrojů a z muzeí. Zbraně jsou ocelové, nejsou však ostré.

„Je to adrenalinová show se spoustou soubojů silných mužů v plné zbroji, jejich fyzických střetů, s litry potu a někdy i trochou krve. Nejedná se však o divadlo, ale o skutečný boj. Abyste opravdu pochopili, co historický středověký boj obnáší, musíte přijít a vidět ho na vlastní oči,“ dodává Trubnikov.

Účast českého národního týmu

Na mistrovství nebude chybět ani český tým, který se účastní potřetí a pokusí se vylepšit své zatím nejlepší umístění: v minulém roce v Chorvatsku skončil sedmnáctý.

čeští bojovníci HMB na Bitvě národů v Chorvatsku, 2014čeští bojovníci HMB na Bitvě národů v Chorvatsku, 2014Autor: Česká asociace HMB
čeští bojovníci HMB na Bitvě národů v Chorvatsku, 2014

„V Čechách se tomuto novému sportu věnujeme již třetím rokem a za tuto poměrně krátkou dobu jsme ušli veliký kus cesty. Letos poprvé nastoupí Češi i do disciplíny 21 vs. 21, která je snad tou nejatraktivnější pro bojovníky i samotné diváky, a to jen díky narůstajícímu přílivu zájemců o tento sport. Skutečnost, že bude Bitva národů u nás, vyburcovala všechny naše členy k maximální přípravě, a věřím, že na domácí půdě s mohutnou podporou diváků v zádech předvedeme svůj doposud nejlepší výkon,“ říká Tomáš Gajdošík, jeden z bojovníků a tiskový mluvčí českého HMB.

Jak se bude bojovat a kdo se účastní
Zápasníci-šermíři se utkají v několika disciplínách bohurtů (hromadné boje 5 vs. 5, 21 vs. 21, masové polní bitvy) a duelů jako je triatlon 1 vs. 1 (boj na dlouhý meč, meč a štít, meč a pukléř) a takzvané profighty. Chybět by neměly ani spektakulární hromadné střety všichni proti všem, kterých se naráz účastní více než 100 bojovníků. Mistrovství světa pořádá Mezinárodní asociace historického středověkého boje (HMBIA). Letošní šestý ročník se bude konat v Praze od 7. do 10. května za účasti zemí, jako je například Mexiko, Izrael, Argentina, Austrálie, Nový Zéland, Švýcarsko, Estonsko nebo Spojené státy a samozřejmě Česká republika.

Co je Bitva národů a HMB

Bitva národů se poprvé odehrála v roce 2010 na Ukrajině za účasti týmů Ruska, Ukrajiny, Polska a Běloruska. Ukrajinské město Chotim hostilo i druhý ročník. V dalších letech se Bitva národů uskutečnila ve Varšavě, ve francouzském Aigues-Mortes a v chorvatském Trogiru. Historické středověké bitvy (HMB) jsou plně kontaktní sport s využitím středověké autentické zbroje.

Tomáš Gajdošík: Většina historických šermířů jsou slečinky

Petr Nůsek: Boj je jen jeden, pouze se liší podle jednotlivých národů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!