Na Vánoce už může být malý Jan s novými rodiči

Jan Vančura bude mít zřejmě od listopadu novou rodinu. Chlapec z kladenského babyboxu je v rozdělovském dětském domově.

Zhruba do poloviny října pobývalo novorozeně, které v noci na 21. září uložil neznámý člověk do schránky v Oblastní nemocnici Kladno, v kojenecké části dětského oddělení. Zaměstnanci mu dali jméno Jan Vančura.

„Honzíka od nás odvezli asi před třemi týdny do Dětského domova v Rozdělově. Po všech nutných vyšetřeních. Za naše oddělení mohu konstatovat, že je v naprostém pořádku. Další zprávy o něm nemám,“ říká primář dětského oddělení Petr Lyer.

Podle zákona musí malý Jan čekat dva měsíce, jestli se o něj něpřihlásí jeho biologická matka. Poradní sbor Středočeského kraje, tvořený odborníky, se proto může sejít, či začít rozhodovat o budoucích rodičích nalezence, až 21. listopadu.

Chlapce podle lékařů porodila jeho matka ten samý den, kdy ho někdo krátce po půlnoci odložil do babyboxu. Zcela zdravého s běžnou novorozeneckou váhou i délkou, zabaleného jen do starého ručníku. Žádný průvodní dopis ani doklady u dítěte nebyly.

„Honzík se má skvěle. Nic mu nechybí. Domnívám se, že u nás bude nejdéle tři měsíce. Vhodných žadatelů na osvojení je poměrně hodně. O adoptovních rodičích by se mohlo rozhodnout už teď v listopadu,“ říká ředitelka dětského domova Hana Gabrielová.

Věří, že to stejně jako s prvním dítětem odloženým do kladenského babyboxu, Anežkou Českou, dopadne dobře.

Anežku vložil neznámý člověk do schránky v nemocnici v červenci 2009. Prošla stejnými procedurami, jaké čekají Jana. Dnes už je rok u adoptivních rodičů, kteří žijí mimo Kladensko.

„Nedávno mi poslali její fotografie. Rodiče jsou nadšení a chlubí se s ní,“ říká autor českých babyboxů Ludvík Hess.