Naši mě měli za kluka, říká starostka | E15.cz

Naši mě měli za kluka, říká starostka

Ivana Majíčková je historicky první ženou v čele kunovické radnice. Nové funkce se nebojí.

Ivana Majíčková byla místostarostkou Kunovic osm let. Od dubna, kdy náhle zemřel starosta Jiří Vařecha, vedla město jako zastupující starosta. Teď ji do čela radnice zvolili zastupitelé jednohlasně. Bude tak první žena v historii Kunovic v čele města.

Jak se cítíte jako první žena ve starostovském křesle?

Je to pro mě velká čest. Velmi si vážím místních lidí, že jsou pokrokoví. Není pro ně důležité, jestli jsem žena, nebo muž. Toho si vážím.

Brali vás muži vždycky jako rovnocenného partnera?

Před osmi lety jsem nastupovala jako první místostarostka v Kunovicích, protože do té doby tady byli samí pánové. A někteří lidé tehdy měli pochybnosti, jestli se obuji do gumáků a půjdu na stavbu, když tam budou kontrolní dny. Ale pro mě to nebyl žádný problém, protože jsem v minulosti pracovala mimo jiné ve stavební firmě, věděla jsem, co to obnáší.

Měla jste na úřadě podporu?

Určitě. Měla jsem velkou výhodu v tom, že byl pan starosta Vařecha džentlmen. Dovedl mě podržet, uvedl mě vždycky do společnosti a mezi občany takovým způsobem, že jsem si toho velmi vážila. A ostatní muži se to od něj za tu dobu naučili.

Myslíte, že vás práce v „mužském“ světě změnila?

Neřekla bych. My jsme doma byly tři holky a já jsem vždycky měla dojem, že mě naši měli za kluka. Ale pořád platí, že žena toho musí dokázat dvakrát tolik, musí více a déle přesvědčovat, že na tu funkci má. U muže se to bere trochu automaticky.

Jaký byl poslední půlrok na radnici?

Velice jsem se poučila. Zjistila jsem, jak kdo reaguje v krizových situacích. Povodně byly náročné, ale říkám si, že kdybych je nezvládla, volby by tak nedopadly. A podpora zastupitelů vůči mně by nebyla taková.

Čeká vás velká změna v pozici starostky?

To ne. Zkusila jsem si, jaké to je mít veškerou zodpovědnost na svých bedrech. Byla to pro mě docela velká zkouška. Dávala jsem si také pozor, abych se někde nezranila, protože by mě neměl kdo nahradit. Ale zase vím, do čeho jdu a to je výhoda.

Jaké úkoly vás čekají?

Pracujeme na protipovodňových opatřeních, připravujeme řešení dopravní situace v Kunovicích, pokračujeme ve stavbě podnikatelského inkubátoru. Musíme také s ostatními stranami připravit program rozvoje města. Ale nesoulad mezi sebou nemáme.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!