Někdo rád Terezu, jiný Jasmínu | E15.cz

Někdo rád Terezu, jiný Jasmínu

Jan a Tereza, to jsou nejčastější jména loňského roku. V Plzni se ale narodil také Florian nebo Augustýna.

Za jméno nikdo z nás nemůže. Rozhodnou o něm rodiče. Někdo ho zdědí, další rodič podlehne trendu, jiný ho dostane po hrdinovi ze seriálu. Občas si řekneme, že se svým dětem snad rodiče chtěli pomstít. Pár takových se objevilo i mezi 4220 dětmi, které se loni v Plzni narodily. Naopak nejoblíbenější zůstávají, stejně jako v roce 2008, Honzíkové a Terezky.

V hitparádě dále pokračují Jakubové, Tomášové, Elišky a Anny. Mezi jména, která rodiče nechávají zapsat do rodných listů nejčastěji, patří i Lukáš nebo Matěj, u holčiček je oblíbené jméno Kateřina. Stále častěji se objevuje Natálie. Té popularitu zajistila jihoamerická herečka Natalie Oreiro, známá z kdysi populární telenovely. Právě dívčí jména jsou podle statistik vůči módám méně odolná než ta mužská.

„Ženy, které většinou o jménu dcery rozhodují, vnímají módu silněji než muži. I při výběru jmen jsou ochotny více experimentovat,“ tvrdí plzeňský psycholog Karel Bröckl. Jiný příklad? Na stříbrném stupínku popularity stojí v Plzni Eliška. Až do natočení pohádky Princezna ze mlejna jich ale tolik nebylo. Pro rodiče se stala inspirací princezna v podání herečky plzeňského Divadla J. K. Tyla Andrey Černé. „Jsem za to ráda. Pokud to dívence přinese štěstí, ať máme Elišek třeba půl národa,“ říká herečka.

Jedna Ida za čtyři roky

Mezi méně obvyklými jmény se objevil i Florian, Bořivoj, Jasmina, Augustýna nebo Maja. Po čtyřech letech se v Plzni narodila také jedna Ida. Renáta Krmíčková tak pojmenovala svojí první dcerku. „Chtěli jsme, aby to bylo krátké jméno a aby jich takových ve třídě nebylo hned pět,“ říká.

Toho se bát nemusí, v celé republice se Idy loni narodily čtyři. Zvláštní jméno má například Elemír Vajda, který pracuje jako učitel. Pochází ze Slovenska a jméno zdědil po otci. Málokdy se stane, že při představování nemusí své jméno obhajovat. „Ale jsem na něj pyšný. Má ho i můj syn,“ říká. Elemír v kalendáři není, tak si svátek si stanovil na osmadvacátého února, to má svátek Lumír.

Suong po mamince

Pro našince neobvyklých jmen přibývá také díky rostoucímu počtu cizinců. To je vidět i na jménech vůbec prvních letošních Plzeňánků - Helena, Eliška, Filip, Suus Reinette, Luong Viet Duong, Nikola a Matěj. První maminkou byla Nguyen Suong Thi Ngoc.

„Narodila se mi holčička. Moc jsem si ji přála,“ uvedla šťastná maminka. Dceruška dostala jméno po ní. Vietnamci, kteří tu žijí dlouhodobě, už dávají svým dětem i česká jména. „Velmi oblíbené je u Vietnamců jméno Anna,“ říká mluvčí třetího plzeňského obvodu Hana Josefová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.