Nesebar – tajemné chrámy i český Švejk | E15.cz

Nesebar – tajemné chrámy i český Švejk

Nesebar
Nesebar
• 
ZDROJ: Libor Budinsky

Libor Budinský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malebný bulharský přístav bývá označován za perlu na koruně bulharského černomořského pobřeží. Kvůli svému bohatému historickému dědictví, především desítkám nádherných středověkých chrámů, byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ale zvláště v sezoně je přeplněn tisíci návštěvníky a romantické uličky hyzdí stovky stánků s nejrůznější turistickou „veteší“.

„Před třiceti lety, tedy v době, kdy město bylo zapsáno do seznamu UNESCO, to opravdu byla neskutečná perla. Dřevěné domy, středověké ulice, chrámy, všude vládla kouzelná a tajemná atmosféra. Jenže s nárůstem turistů se Nesebar proměnil v obyčejný jarmark,“ stěžuje si průvodce Nikita Christov, který se stará o zdejší památky.

A hned vzápětí doporučuje malou radu. Pokud se chcete vrátit do minulosti a okusit původní atmosféru Nesebaru, přijeďte raději až po sezoně. Nejlépe v říjnu nebo v listopadu. Anebo rovnou na jaře. Květen je zde prý vůbec nejkrásnější.

Česká hospoda

Nezbývá než mu dát za pravdu. Během letních měsíců je tu hlava na hlavě a především centrum města připomíná lidské mraveniště. Prodejci nabízejí nejen klasickou bulharskou keramiku či malované ikony, ale především oblečení pochybné kvality. Také před restauracemi stojí naháněči, kteří se snaží do svého podniku nalákat co nejvíce turistů. A pozor, ceny tu jsou na jinak levné Bulharsko značně vysoké.

Za jídla zaplatíte dvakrát více než v ostatních letoviscích a třikrát více než ve vnitrozemí. Čeští turisté však v Nesebaru najdou neuvěřitelnou kuriozitu – uprostřed města stojí „nefalšovaná“ česká hospoda vyzdobená poněkud kýčovitou sochou dobrého vojáka Švejka. Nabízejí tu jak tradiční českou kuchyni, tak české pivo.

Nesebar Autor: Libor Budinsky

Působivé ikony

Největším pokladem Nesebaru jsou ovšem středověké pravoslavné chrámy. V malém a hradbami obehnaném městě kdysi stálo na 80 kostelů, z nichž mnohé pocházely z pátého a šestého století a dodnes fascinují svou architekturou a barvami.

Přestože nejvýznamnějším chrámem je biskupský kostel sv. Sofie, jehož působivé trosky dodnes fascinují většinu návštěvníků, ještě větší zážitek nabízí mnohem drobnější a zvenku nenápadný kostel sv. Štefana pocházející z 11. století. Celý jeho interiér je vyzdoben nádhernými nástěnnými malbami ze 16. století. Působivý je i ikonostas či zlacená kazatelna (za vstupy do chrámů i focení v nich se platí, většinou 50 korun).

Nesebar Autor: Libor Budinsky

Město na skalisku

Velmi příjemná je podvečerní procházka kolem města postaveného na necelém kilometru dlouhém a 400 metrů širokém skalnatém útesu (s pevninou je spojen několik set metrů dlouhou šíjí), který spolu s mohutnými hradbami chránil město proti pirátům. Z hradeb i městské brány zůstaly jen působivé trosky, jež odrážejí bývalou moc i význam tohoto přístavu s dva a půl tisíce let dlouhou historií.

Nesebar byl řeckými kolonizátory založen už v pátém století před Kristem, a přestože město později obsadili Římané, Byzantinci či je dobyl první bulharský král Krum (jeho jméno si pro jednoho ze svých hrdinů vypůjčila autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová), řecké obyvatelstvo zde zůstalo až do konce 19. století.

Nesebar Autor: Libor Budinsky

Z Varny létá kometa

Kolem města naleznete také pár romantických pláží, na místě bývalých hradeb pak stojí několik restaurací s nádherným výhledem na moře. Ve starém městě je možné najít zajímavé ubytování. V 18. a 19. století Nesebar prosperoval a bohatí obchodníci si zde postavili spoustu typických vil, kdy je na zděném přízemí postaveno jedno až dvě dřevěná patra. A právě řada z nich je dnes přestavěna na hotýlky.

Za návštěvu stojí také místní archeologické muzeum s výstavou zlatých thráckých šperků.
Většina lidí ovšem přijíždí jen na půldenní návštěvu, a to buď z nedalekého Slunečního pobřeží, nebo ze vzdálenějších černomořských letovisek. Nesebar je jednoduše dosažitelný ať už z Varny (třeba rychlou lodí kometou, jedna jízda stojí zhruba 500 korun) nebo z nedalekého Burgasu, odkud jezdí každou půlhodinu autobus. Samotný Burgas je hlavním městem oblasti a má pravidelné letecké spojení s Prahou (zpáteční letenka se dá pořídit za tři tisíce korun).

Užitečné informace

Co ochutnat

Na mořském pobřeží se musí jíst ryby a mořské plody. Bulhaři si potrpí především na slávky v nejrůznějších možných úpravách – výtečné jsou grilované slávky na roštu nebo v pikantní omáčce.
Ještě větší lahůdku představují plněné smažené kalamáry, které se plní třeba sýrem nebo mušlemi. Ochutnejte také výtečný sauvignon značky Cycle, který vyrábí vinařství Minkov Brothers, nebo jejich cuvée Cabernet Sauvignon Cabernet Franc, které se v prestižní soutěži Decanteru zařadilo mezi 118 nejlepších vín světa.

Co přivézt

Růžová mýdla, oleje, parfémy, džemy. A také růžové likéry. Bulharsko je už tři století růžovou velmocí, a pokud budete mít čas, zajeďte se podívat do města Kazanlak, které je výchozím bodem k cestě na růžové planiny, v nichž se získává 60 procent světové produkce růžového oleje. Ve městě můžete také navštívit muzeum růží, kde se dozvíte vše o tradici získávání růžového oleje.

Co vyzkoušet

Pokud budete v Burgasu, nesmíte zapomenout na návštěvu nádherného přímořského parku, který se táhne několik kilometrů podél pobřeží a je plný nejrůznějších moderních a často značně bláznivých soch. V parku je řada příjemných kaváren, kvalitní stezka pro bruslaře a samozřejmě také dlouhá pláž, která dělá z jinak provinčního Burgasu celkem příjemnou letní destinaci.

Autor je publicista

Autor: Libor Budinský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video