Neviditelnost za sto dolarů? Máme recept, tvrdí inženýři z Rochesteru | E15.cz

Neviditelnost za sto dolarů? Máme recept, tvrdí inženýři z Rochesteru

Neviditelnost za sto dolarů? Máme recept, tvrdí inženýři z Rochesteru
Joseph Choi demonstruje optický "maskovací" přístroj v praxi
• 
ZDROJ: University of Rochester

Marek Schwarzmann

Predátor, Harry Potter nebo Hvězdná brána – tyto sci-fi příběhy mají jednu společnou věc: hlavní hrdinové v nich přichází do styku s technologií, která je dokáže učinit neviditelnými. A právě snaha vytvořit zařízení, které by zajistilo neviditelnost pozorovanému předmětu, se v posledních letech stala velkou výzvou mezi optiky a materiálovými fyziky. O rozruch se nedávno postaral profesor z Rochesterské univerzity John Howell, který tvrdí: „Umím takové zařízení vyrobit za sto dolarů.“

Vynález překvapivě nesestává z nějakých nových, těžko stvořitelných konstrukcí či drahých materiálů, jimiž je potřeba pokrýt povrch předmětu, který má „zmizet“, ale ze dvou běžných párů optických čoček s rozdílnou ohniskovou vzdáleností, jejichž precizní vzájemné umístění je stěžejní. Howellovi při vývoji kromě doktoranda Josepha Choie, který se ujal názorné prezentace ve videu níže, pomáhal i čtrnáctiletý syn.

Soustava zachovává vybraný předmět „neviditelný“ i v okamžiku, kdy se změní pozorovací úhel (až o 15 stupňů), pod nímž dotyčný na předmět hledí. Právě možností mírně měnit pozorovací úhly je Rochesterská optická maskovací soustava výjimečná: dosavadní experimentální zařízení totiž fungují jen při pohledu pod jedním úhlem, nemluvě o tom, že poměrně drasticky zkreslují pozadí za skrytými předměty.

Oba Howellové i Choi doufají, že jejich výtvor najde využití například v lékařství, kdy by operující chirurg mohl vidět „naskrz“ nejrůznějšími robotickými pomůckami, anebo v automobilovém průmyslu, kdy by se řidiči kamionů mohli dočkat vykrytí „slepých míst“ v konstrukcích jejich vozidel. Zařízení lze také škálovat podle velikosti předmětu, který má zmizet.

Výsledky a přesný návod na jeho sestavení publikovali v časopise Optical Express a na webu Arxiv.com.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!