Nokia po prodeji mobilní divize pokračuje v růstu | E15.cz

Nokia po prodeji mobilní divize pokračuje v růstu

Cívka s optickým kabelem (ilustrační foto)
Cívka s optickým kabelem (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Nokia Siemens Networks

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finské společnosti Nokia, která se po prodeji divize mobilních telefonů americkému Microsoftu soustředí na telekomunikační zařízeni, se začíná opět dařit. Ve třetím čtvrtletí její provozní zisk vzrostl zhruba o třetinu a tržby se zvýšily o 13 procent, vyplývá z dnešního sdělení firmy.

Zisk před úhradou úroků a zdaněním stoupl v meziročním srovnání o 32 procent na 457 milionů eur (12,7 miliardy korun). Překonal tak očekávání analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters odhadovali v průměru zisk 359 milionů eur.

Nokia dosáhla čistého zisku ve výši 747 milionů eur proti ztrátě 91 milionů eur před rokem. Její tržby po odečtení prodaných aktivit stouply na 3,3 miliardy eur ze 2,9 miliardy eur o rok dříve.

Firma uvedla, že zaznamenala zlepšení ve všech oblastech svého podnikání. Zvláště silný růst nyní předpovídá v divizi zařízení pro telekomunikační sítě, která tvoří kolem 90 procent jejích výnosů. Ta bude moci využít nástupu nových sítí v Číně a Severní Americe.

Nokia je na trhu síťových zařízení světovou trojkou po švédském Ericssonu a čínské Huawei Technologies. Její ziskovost je nyní lepší než u jejích konkurenů, což je zásluha úsporného programu nového vedení, řekl Reuters analytik Mikael Rautanen z firmy Inderes Equity Research.

Finská firma v dubnu dokončila odprodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft za 5,44 miliardy eur (přes 150 miliard korun). Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Akcie Nokia v posledních pěti letech

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video