Nokia představila první tablet a dva obří telefony | E15.cz

Nokia představila první tablet a dva obří telefony

Nokia
Nokia
• 
ZDROJ: Reuters

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nokia dnes představila svůj první tablet Lumia a dva chytré telefony s velkou obrazovkou. Největší novinkou je Lumia 1520 s šestipalcovým diplejem. Všechny nové přístroje fungující na systému Windows Phone značka představila netradičně ve Spojených Arabských Emirátech.

Dnešní prezentace firmy je zřejmě poslední před dokončením převzetí výroby mobilních telefonů Nokie americkým softwarovým gigantem Microsoft.

Kromě tabletů a phabletů, které budou rovněž mít název Lumia, Nokia představila i tři vylepšené přístroje ze své řady levnějších modelů Asha, která se zaměřuje hlavně na rozvíjející se země. Nejlevnější Asha 500 by se měla vejít pod 1 600 korun včetně daně, model 502 lehce překoná dvoutisícovou hranici a nejlépe vybavená Asha 503 s podporou 3G bude stát přibližně 2 300 korun.

Obří Lumia 1520 za 17 tisíc korun

Phablety Lumia 1520 a Lumia 1320 mají obrazovku o úhlopříčce šest palců, tedy 15,2 centimetru. Model 1520 bude mít čtyři mikrofony. Firma doufá, že díky větší obrazovce, která poskytuje více prostoru pro zobrazování a pro dotykovou klávesnici, přiláká hlavně firemní uživatele. Jeho cena by se měla pohybovat kolem 17 tisíc korun.

Nokia Lumia 1520 Autor: MobilMania.cz

Přístroje mají aplikace Beamer, která jim umožňuje sdílet obsah jejich obrazovky s webovým prohlížečem na samostatné obrazovce. Další aplikace umožňuje stanovit při fotografování na jakou část snímku se chce majitel zaměřit a které části zůstanou rozmazané.

Nokia Lumia 132é Autor: MobilMania.cz

Nokia se snaží své přístroje Lumia od konkurence odlišit hlavně fotoaparátem. Její fotoaparáty mají technologii, která umožňuje dělat snímky i při slabém osvětlení, a nabízejí více manuálních ovládacích prvků, než většina chytrých telefonů. Mimo jiné umožňují, aby si uživatel při fotografování stanovil, na jakou část snímku se chce zaměřit a které části zůstanou rozmazané.

Analytici: Tablet Lumia vystřídá Surface

Tablet Lumia 2520 se stává jediným tabletem s operačním systémem Windows RT, který vyrobil jiný výrobce než Microsoft. Přístroj bude mít vestavěné mobilní připojení 4G LTE, zatímco doposud většina tabletů umožňuje připojení k internetu jen prostřednictvím wi-fi. Cena tabletu z úhlopříčkou displeje 10,1 palce (25,65 centimetru) bude 499 dolarů (9400 korun). Dalších 149 dolarů (2800 korun) si zákazník připlatí, pokud bude chtít i kryt s klávesnicí a delší životnost baterie.

Nokia Lumia 2520 Autor: MobilMania.cz

Analytici upozorňují, že Microsoft už má svůj vlastní tablet Surface, který však není příliš úspěšný a firma kvůli němu dokonce zaúčtovala mimořádné odpisy. Podle agentury Reuters je tedy otázkou, zda Microsoft bude i nadále vyrábět oba tablety. Podle některých názorů zřejmě zachová model Nokie jako levnější, více orientovaný na spotřebitele, a výrobu svého Surface zřejmě postupně ukončí.

Všechny přístroje Lumia budou čelit silné konkurenci firem Samsung a Apple. Apple se dnes chystá představit svůj nový iPad, který bude zřejmě tenčí a rychlejší.

Microsoft oznámil na počátku září, že koupí výrobu mobilních telefonů Nokie za 5,4 miliardy eur. Převzetí by mělo být dokončeno na počátku příštího roku.

Technická specifikace nových telefonů Lumia
Lumia 1520 Lumia 1320
displej 6“ ClearBlack IPS LCD 6“ ClearBlack IPS LCD
rozlišení 1920 × 1080 pixelů 1280 × 720 pixelů
fotoaparát 20 MPx PureView, optika Carl Zeiss, dvojitý LED blesk, optická stabilizace 5 MPx, LED blesk
procesor čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 800 na frekvenci 2,2 GHz dvoujádrový Qualcomm Snapdragon 400 na frekvenci 1,7 GHz
operační paměť 2 GB RAM 1 GB RAM
paměť 32 GB, microSD, 7 GB na SkyDrive 8 GB, microSD a 7 GB na SkyDrive
NFC ano ano
GPS ano ano
rozměry a hmotnost 163 × 85 × 8,7mm, 209g 164 × 86 × 9,8mm, 220g
baterie 3 400 mAh 3 400 mAh

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video