Nokia propustí ve Finsku 1300 zaměstnanců, chce ušetřit skoro miliardu eur

Propouštění v bývalé továrně Nokia - ilustrační foto

Propouštění v bývalé továrně Nokia - ilustrační foto Zdroj: CTK

Finský výrobce zařízení pro telekomunikační sítě plánuje propustit ve své domovské zemi po převzetí francouzského výrobce telekomunikačního zařízení Alcatel-Lucent zhruba 1300 zaměstnanců. Oznámila to firma v dnešním prohlášení. V současnosti má Nokia ve Finsku 6850 zaměstnanců a celosvětově zhruba 104 tisíc.

Nokia zahájila svůj program snižování počtu zaměstnanců dnes. Jejím cílem je snížit provozní náklady do roku 2018 o 900 milionů eur (24,3 miliardy korun) ročně. Agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že Nokia plánuje celosvětově zrušit 10 až 15 tisíc pracovních míst a propouštění se dotkne 30 zemí. Mluvčí Nokie se k propouštění v dalších zemích odmítl vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Mluvčí německé divize však agentuře Reuters řekla, že v Německu by mělo firmu opustit 1400 zaměstnanců. Dalších 400 míst má Nokia zrušit ve Francii, zde však podle dohody s vládou současně vytvoří 500 míst ve výzkumu a vývoji. V Německu má firma nyní 4800 zaměstnanců a ve Francii 4200.

Nokia loni v dubnu oznámila, že se dohodla na převzetí konkurenční společnosti Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur. V lednu pak firma zahájila slučování svých operací s operacemi firmy Alcatel-Lucent. Nokia byla před akvizicí třetím největším výrobcem zařízení pro telekomunikační sítě na světě a akvizice má pomoci firmě lépe konkurovat švédskému Ericssonu a čínské Huawei.