Nokia se vrací na trh s mobily, jméno propůjčí výrobkům nové firmy

Nokia Lumia 630

Nokia Lumia 630 Zdroj: Karlis Dambrans, Flickr.com (CC BY 2.0)

Společnost Nokia podepsala exkluzivní desetiletou licenční dohodu s finskou firmou HMD Global, podle které bude HMD vyrábět telefony a tablety pod značkou Nokia.

Firma bývala největším výrobcem mobilních telefonů na světě, promeškala však nástup chytrých telefonů, u kterých ji zastínily firmy Apple a Samsung. Svoji výrobu mobilních telefonů pak Nokia v roce 2014 prodala Microsoftu. Ponechala si však své telefonní patenty a začala se připravovat na návrat prostřednictvím licence své značky, i když musela vyčkat kvůli dohodě s Microsoftem.

Microsoft oznámil, že prodá svůj základní majetek výroby telefonů firmám FIH Mobile, dceřiné společnosti Foxconnu, a HMD za 350 milionů dolarů (8,4 miliardy korun). V rámci dohody tak HMD získá práva na používání značky Nokia pro telefony, napsala agentura Reuters.

Stále oblíbená značka

Nokia patří mezi ikonická jména a telefony s tímto označením stále patří k nejoblíbenějším na trhu. HMD plánuje investovat do značky v příštích třech letech přes 500 milionů USD (12 miliard korun).

Nokia podle dohody bude dostávat z prodeje telefonů licenční poplatky, které budou zahrnovat jak práva na značku, tak práva na duševní vlastnictví. Nokia nebude do výroby investovat ani nebude mít podíl v HMD, pouze bude mít jedno křeslo ve správní radě HMD a bude také dohlížet na to, aby nové přístroje splňovaly očekávaní spotřebitelů v oblasti kvality, designu či inovací. Nové telefony a tablety vyráběné HMD budou mít operační systém Android.