Nokia ukázala chytrý telefon s mimořádně výkonným fotoaparátem | e15.cz

Nokia ukázala chytrý telefon s mimořádně výkonným fotoaparátem

Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
• 

Jan Láska

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lumia se superfoťákem přichází. Fotoaparát z Nokie 808 zasazen do těla Lumie 920. A na světě je nový král fotomobilů: Nokia Lumia 1020.

Nokia představila současného krále mezi fotomobily. Novou finskou vlajkovou lodí je Nokia Lumia 1020. Chlubí se druhou generací 41Mpx senzoru, který jsme poprvé viděli před rokem u symbianového modelu Nokia 808. Lumia 1020 k tomu navíc přidává optickou stabilizaci obrazu, takže balík fotografických technologií pod názvem PureView je konečně kompletní.

Nokia Lumia 1020 je po designové stránce typickou zástupkyní finských smartphonů se systémem Windows Phone 8. Na vzhledovou podobnost s Lumií 920 ani není nutné nijak zvlášť upozorňovat. Do známého polykarbonátového šasi je však tentokrát vložena mnohem náročnější optika. Na svědomí ji má prověřená značka Carl Zeiss. Místo dostal i xenonový blesk pro statické fotky a přisvětlovací LED pro natáčení videa. Podobné s Lumií 920 jsou také fyzické rozměry 130 × 71 × 10,4 mm, navíc je pouze „batoh“ s optikou fotoaparátu. Přesto si Lumia 1020 dokázala zachovat o 20 g nižší hmotnost, váží 158 g.

V první řadě fotoaparát

Objektiv fotoaparátu sestává ze 6 čoček o světelnosti f/2,2. Na poměry fotomobilů je osazen nebývale velký BSI senzor 1/1,5“. Fotočip má rozlišení 41 Mpx, maximální efektivní rozlišení pro pořízení snímku 4 : 3 je 38 Mpx. Fotografovat však můžete i na nižší rozlišení s využitím „superpixelů“. Při rozlišení 5 Mpx se každý „superpixel“ výsledného snímku vypočítá ze sedmi běžných pixelů, které jsou na obrovském snímači k dispozici. Funkce Dual Capture zajistí pořízení dané scény ve velkém (38 Mpx) i malém (5 Mpx) rozlišení.

Nokia Lumia 1020Autor:

Dalším využitím superrozlišení je až trojnásobný bezztrátový optický zoom. Telefon vyfotí scénu a vy si i po pořízení snímku můžete vyříznout požadované rozlišení. Aplikace fotoaparátu je zatím nejpokročilejší, jakou je možné u mobilů najít. Nokia ji pojmenovala příznačně Pro Camera. Kromě tradičních parametrů expozice nebo citlivosti ISO můžete u Lumie 1020 nastavit i expoziční čas nebo manuální ostření. Rozhraní aplikace vizuálně demonstruje, jak jednotlivá nastavení ovlivní finální snímek nebo video.

Optickou stabilizaci obrazu lze použít pro fotografování i natáčení videa. Maximem je FullHD video s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů při snímkovací frekvenci 30 fps. Nokia myslela i na kvalitu zvukové složky videí a implementovala technologii nazvanou Rich Recording. Díky ní lze nahrávat zvuk s až šestkrát vyšší úrovní hlasitosti, než dokážou běžné mikrofony jiných chytrých telefonů. Nokia zároveň dává k dispozici SDK fotoaparátu vývojářům, aby mohli vytvářet další fotografické aplikace.

Dvoujádro a 2 GB RAM

Kromě špičkového fotoaparátu je Nokia Lumia 1020 skvěle vybavený smartphonem i po ostatních stránkách. Dotykový ClearBlack AMOLED displej má úhlopříčku 4,5 palce a HD rozlišení 1 280 × 768 bodů. Nokia použila opět technologii PureMotion HD+ pro lepší podání barev a čitelnost na slunci, nechybí ani citlivá vrstva pro ovládání nehty nebo v rukavicích. Panel kryje ochranné sklo Gorilla Glass 3.

O chod systému Windows Phone 8 se stará dvoujádrový procesor Snapdragon od Qualcommu s maximálním taktem 1,5 GHz. Nokia poskytla štědrou porci 2 GB paměti RAM. Vnitřní úložiště pro uživatelská data má kapacitu 32 GB a nebude možné jej rozšířit paměťovou kartou. Spolehnout se ale můžete na dalších 7 GB prostoru, který získáte zdarma od Microsoftu v jeho cloudu SkyDrive.

Nokia Lumia 1020Autor:

Konektivita zahrnuje Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0, USB 2.0, GPS/Glonass, NFC a 3,5mm jack na sluchátka. Do operátorských sítí se telefon přihlásí přes GSM, 3G (HSPA+ 42) i LTE Lumia 1020 je připravena i na bezdrátové dobíjení, ke kterému však bude potřeba dokoupit speciální kryt. Osazená baterie, kterou nelze uživatelsky vyjmout, má kapacitu 2 000 mAh.

Nokia Lumia 1020 se začne nejprve prodávat exkluzivně u amerického operátora AT&T. Prodej bude zahájen 26. července za dotovanou cenu 300 dolarů při dvouletém úpisu. Následně během tohoto čtvrtletí Nokia Lumia 1020 dorazí do Číny a na klíčové evropské trhy. Nokia také plánuje ve spolupráci s operátorem Telefónica dodávat na vybrané evropské a latinskoamerické trhy exkluzivní verzi tohoto telefonu. O dostupnosti a ceně v ČR v tuto chvíli není rozhodnuto. Nokia Lumia 1020 bude k dispozici ve žluté, bílé a černé barvě.

Autor: Jan Láska

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video