Nokia v Barceloně potvrdila návrat k mobilním telefonům | E15.cz

Nokia v Barceloně potvrdila návrat k mobilním telefonům

Nokia v Barceloně potvrdila návrat k mobilním telefonům
Nokia Lumia 630
• 
ZDROJ: Kārlis Dambrāns, Flickr.com (CC BY 2.0)

Mobilmania.cz
Filip Kůžel

Nokia vyráběla kde co od galoší po pneumatiky, ale celosvětovou slávu získala až za mobilní telefony. Kdy se slavné jméno vrátí? Před dvěma lety Nokia prodala mobilní divizi Microsoftu a udělala to tak dobře, že jen pár měsíců nato představila tablet a letos se vrátí i ke smartphonům.

Čekali jsme, že první telefon nové éry přijde už na právě probíhajícím MWC, ale tak rychle to nepůjde. CEO finské Nokie Rajeev Suri však alespoň potvrdil záměr firmy znovu prodávat mobilní telefony. Všimněte si pečlivě váženého slova „prodávat“, Nokia je totiž nebude vyrábět, na to už dávno nemá kapacity. Nové telefony si nechá vyrábět u specialistů – podobně jako to dělá Apple.

A časový rámec? I k tomu se Rajeev Suri vyjádřil a tentokrát to není tak radostné čtení: „Nemáme časovou osu, nemáme nic naplánovaného. Může se to stát v roce 2016, může se to stát později.“

Zisk Nokie vzrostl o polovinu, výsledku pomohla platba od Samsungu

Nokia smí znovu začít používat své jméno někdy ve čtvrtém kvartálu roku 2016, ale jestli jsme si mysleli, že v Espoo čekají na „první den svobody“ s připraveným portfoliem, plnými sklady a masivní reklamní kampaní, tak jsme si to mysleli špatně.

Suri znovu potvrdil plánovaný model, kdy Nokia licencuje svou značku některému z partnerů, ale hodlá si vybírat: „Chceme být v pozici, vývojáře zařízení s odpovídající kontrolou nad výrobcem pro případ, že nesplní naše očekávání. Na hlavních trzích je naše značka stále velmi silná, myslím, že máme dobrý obchodní model.“

Článek vyšel na webu MobilMania.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!