Nová aplikace zjistí, kdy vystřízlivíte | E15.cz

Nová aplikace zjistí, kdy vystřízlivíte

Nová aplikace zjistí, kdy vystřízlivíte
ilustrační foto (Autor: E15)
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Organizace BESIP pro řidiče připravila aplikaci, která umožňuje alespoň zhruba stanovit dobu vystřízlivění. Program je zatím určen pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android, řidiči jej mohou využít například při návratu z novoročních oslav pro orientační zjištění množství zbytkového alkoholu v krvi.

Interaktivní „alkohol kalkulačku“ je možné stáhnout z webu zdarma, uvedl šéf oddělení BESIP Roman Budský. Pro uživatele telefonů od společnosti Apple však bude aplikaci možné stáhnout až v lednu.

Kalkulačka díky vložení údajů o druhu vypitého alkoholu a jeho množství umožní alespoň rámcově stanovit dobu vystřízlivění. „Výpočet je samozřejmě pouze orientační, množství zbytkového alkoholu v krvi se u různých osob liší,“ upozornil Budský. Podle něho je třeba počítat nejen s promile v krvi, ale také s únavou organismu. Po „středním zatížení alkoholem“ trvá podle odborníků zhruba 2 až 3 dny, než se tělo zotaví, podotkl šéf BESIP.

Podle Budského se riziko nehody při hladině 0,8 promile alkoholu v krvi zvyšuje proti střízlivému stavu téměř třikrát, při hodnotě o 0,7 vyšší je dvaadvacetinásobné. „Současně je však řidič vystaven dvousetnásobně většímu riziku účasti na smrtelné dopravní nehodě,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!