Obama o síťové neutralitě: placený obsah nesmí mít přednost | E15.cz

Obama o síťové neutralitě: placený obsah nesmí mít přednost

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama apeloval na americký telekomunikační úřad, aby zpřísnil plánovaná pravidla takzvané internetové neutrality. Jinými slovy, aby na internetu nedostával přednost placený obsah. Nabízení rychlého přenosu za úplatu je podle Obamy nutné zakázat a poskytovatele internetových služeb regulovat podobně, jako jsou regulováni například poskytovatelé veřejných služeb.

Americká Federální komise pro spoje (FCC) letos začala připravovat kontroverzní nová pravidla, která by poskytovatelům internetového připojení umožnila účtovat firmám nabízejícím internetový obsah poplatky za rychlejší přenos dat k uživatelům. Úřad tak reagoval na lednové rozhodnutí odvolacího soudu, jenž odmítl původní pravidla FCC, která operátorům zakazovala zvýhodňovat některý přenášený obsah.

Obama FCC vyzval, aby placené upřednostňování výslovně zakázala. Úřad by podle Obamy měl k širokopásmovému internetu přistupovat jako k veřejné službě a podle toho jej regulovat. „Jednoduše řečeno, žádná služba by neměla uváznout v 'pomalém pruhu' jen proto, že neuhradila poplatek,“ vzkázal Obama ve videu, které je podle agentury Reuters ojedinělým komentářem Bílého domu k činnosti nezávislého úřadu.

Šéf FCC Tom Wheeler slíbil, že Obamovy připomínky zohlední při tvorbě nových regulí, a připustil, že jeho úřad ještě bude ke stanovení nových pravidel potřebovat určitý čas. „Čím důkladněji jsme zkoumali otázky kolem různých právních možností, tím bylo zřetelnější, že je třeba na tom dál pracovat,“ řekl dnes Wheeler. Zároveň prohlásil, že je proti smlouvám o přednosti v provozu na internetu. Podle něj by mohly poškozovat spotřebitele.

Změna pravidel se měla týkat například společností Netflix, Amazon, Disney či Google, které provozují internetové videotéky, případně mají velké datové nároky.

Jan Sedlák: Možná lepší internet, ale ne pro každého

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video