Objem veřejných zakázek za tři čtvrtletí stagnoval na 85 miliardách Kč | E15.cz

Objem veřejných zakázek za tři čtvrtletí stagnoval na 85 miliardách Kč

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hodnota veřejných zakázek v Česku za letošní tři čtvrtletí stagnovala. Stát a veřejná správa zadaly stavební zakázky za 85,4 miliardy korun, za stejné loňské období to bylo 84,6 miliardy, vyplývá z nejnovější analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha. Hodnota zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně na výstavbu budov, klesla meziročně o 12,5 procenta 28,1 miliardy korun. V případě inženýrských staveb stoupla jejich hodnota o 9,1 procenta na 57,2 miliardy. Růst táhly podle analýzy hlavně vodohospodářské stavby spolufinancované z Operačního programu Životní prostředí.

„Veřejná poptávka na stavební práce je v současnosti tažena především municipálním sektorem, jehož podíl na objemu zadaných veřejných zakázek dosáhl od letošního ledna do konce září 56,1 procenta a téměř dvojnásobně převyšuje podíl vládního sektoru,“ uvedl ředitel ÚRS Praha pro inženýrskou činnost Zdeněk Kunc.

Největší veřejnou stavební zakázkou zadanou za devět měsíců letošního roku je výstavba technologické části pražského metra v úseku Dejvice - Motol v hodnotě 4,5 miliardy korun. Tendr vyhrála Skanska. Z územního hlediska bylo nejvíc zakázek zadaných v Jihomoravském kraji, a to za 12,7 miliardy korun.

Čísla ÚRS Praha vychází především z údajů o veřejných zakázkách na serveru www.centralniadresa.cz. Podle propočtů inženýrské firmy jde zhruba o 93 procent objemu realizované stavební poptávky veřejného sektoru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video