OBRAZEM: Bulharské brutalistní UFO odborně zakonzervují. Bude chátrat řízeně | E15.cz

OBRAZEM: Bulharské brutalistní UFO odborně zakonzervují. Bude chátrat řízeně

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina vědců pod vedením Thomase Danzla, profesora restaurování a technologie umění na Technické univerzitě v Mnichově, společně s UNESCO, a Nadací projektu Buzludža provádějí konzervační práce v torze sjezdového paláce bulharských komunistů v bulharských horách. Podívejte se na obsáhlou fotogalerii.

Obrovská budova  na hoře Beludža vypadá jako uvízlé UFO, které se stále více rozpadá. Profesor Thomas Danzl v rozhovoru pro server Miragenews hovořil o tom , jak má být tato ikonická památka poválečného socialistického modernismu zachována, proč jde také o kontrolovaný úpadek a proč na něj udělaly dojem největší moderní nástěnné malby v Evropě.

Na odlehlém vrcholu Buzludža v balkánských horáchstojí neobvyklá památka. Její klenutý sál byl postaven pro komunistické sjezdya oslavy. Obsahuje mohutné mozaiky, které zachycují příběh vývoje Bulharska, a nade vším září rudé okno ve tvaru hvězdy na počest a oslavu sovětského Ruska. Po pádu vlády bulharské komunistické vlády v roce 1989 byl komplex opuštěn a ponechán na pospas vandalismu. Veškerý přístup do budovy byl proto před třemi lety pro veřejnost uzavřen.

Budova byla s velkou slávou  otevřena v roce 1981 u 1300. výročí Bulharska a 90. výročí bulharské komunistické strany. Od politického převratu v letech 1989/90 je státním majetkem bez využití. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video