Obří multifunkční dům v centru Plzně získal kladný posudek EIA | E15.cz

Obří multifunkční dům v centru Plzně získal kladný posudek EIA

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kontroverzní multifunkční dům Corso Americká v centru Plzně získal od Plzeňského kraje kladný posudek o vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Nové centrum obchodů, volného času, bydlení, kultury a administrativy za 2,5 miliardy korun chce do roku 2013 postavit na místě Domu kultury Inwest česká developerská firma Amádeus. "Kladné odborné posouzení potvrzuje, že investice je na současném místě oprávněná, řekl zástupce investora Jan Piskáček.

Projektu chce ale místním referendem zabránit pět občanských sdružení. Nasbírala už přes 9800 podpisů a věří tomu, že do počátku ledna jich bude mít potřebných 13 500, aby mohlo městské zastupitelstvo už v lednu lidové hlasování vyhlásit. „Počítali jsme s tím, že posudek EIA získají, mysleli jsme dokonce, že dříve. Stále je čas na vyhlášení referenda. Pravomocné územní rozhodnutí mohou mít nejdříve v červnu. Do té doby můžeme změnit územní plán místa ze současného smíšeného území městského na urbanistickou zeleň,“

Amádeus už předal 3. listopadu staveniště firmě APB Plzeň, která má kulturní dům zbourat. Občanská sdružení stále ještě řeší s ministerstvem kultury možnost zapsat objekt z roku 1986 mezi památky. „Stanovisko EIA je pro nás potvrzením toho, že projekt připravujeme pro občany Plzně a od svého počátku s ohledem na životní prostředí a život obyvatel v okolní zástavbě,“ řekl zástupce Amádea Jan Petřík. Projekt je podle něj připraven v souladu s územně plánovací dokumentací. Kladná EIA je podmínkou pro podání žádosti o územní rozhodnutí.

Amádeus Plzeň bude podle Piskáčka všemi právními způsoby hájit svá práva i investice, které už do projektu vložil. „Budova DK Inwest není kulturní památkou, investor vyšel maximálně vstříc požadavkům veřejnosti i radnice. Celou dobu postupujeme podle platné legislativy a všech norem. Jsme otevření jakékoli diskusi a podnětům,“ řekl Petřík. Po podnětech veřejnosti investor do projektu zahrnul například sportovní centrum, cyklostezky, kulturní sál, který chce nabídnout bezplatně organizátorům akce Plzeň - Evropské hlavní město kultury v roce 2015. „Investor dále pracuje na dopravním řešení tak, aby došlo k minimalizaci zátěže v oblasti,“ uvedl Piskáček. Počet parkovacích míst 520 je podle něj pro lokalitu absolutním minimem, které stanoví normy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video