Oceňovaný film o sexuální závislosti narazil v Singapuru

záběr z filmu Stud

záběr z filmu Stud Zdroj: Profimedia.cz

Kritikou oceňovaný film o závislosti na sexu diváci v Singapuru neuvidí. Snímek Stud britského režiséra Steva McQueena neprošel nůžkami místních cenzorů, kteří požadovali, aby byla scéna sexu ve třech mezi hlavním hrdinou a dvěma ženami podstatně zkrácena. To ale nedovolil režisér.

I po vystříhání by podle rozhodnutí cenzorů singapurského Úřadu pro rozvoj médií (MDA) směli film vidět jen diváci starší 21 let. „Nežádali, aby byla vystřižena celá scéna, jen měli pocit, že je příliš dlouhá,“ řekla mluvčí distributora Cathay-Keris Films.

„Pan McQueen má pocit, že je důležité, aby jeho práce byla viděna tak, jak byla zamýšlena, a tudíž… nesouhlasil s tím, aby byl jeho film jakýmkoli způsobem vystříhán,“ dodala mluvčí. „Respektujeme jeho rozhodnutí. Jako takový tedy film nebude uveden do singapurských kin.“

Singapurský kritik Alex Au se do rozhodnutí MDA rozhořčeně opřel. „Pokud si MDA myslí, že scéna sexu ve třech je příliš 'dlouhá a otevřená', co to ve skutečnosti znamená?“ napsal na svém blogu. „Pyšníme se tím, že patříme do rozvinutého světa a mluvíme o tom, že jsme 'světová třída' v tomhle a tamtom, ale zároveň požíváme autokratické metody rozvojových zemí.“

Stud byl natáčen v New Yorku v únoru a březnu 2011 a je druhým společným filmem režiséra Steva McQueena (Hlad) a herce Michaela Fassbendera (Hanebný pancharti, Fish Tank, Jana Eyrová, Nebezpečná metoda). Za herecký výkon byl Fassbender nominován na Zlatý glóbus a loni na festivalu v Benátkách získal Volpiho pohár. Snímek tam ocenila porota Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI. Na portálu csfd.cz získal od fanoušků 81 procent.