Oscara poprvé vyhrál neanglicky mluvený film. Parazit je karikaturou ekonomické nerovnosti

Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech

Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech Zdroj: Aerofilms

Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech
Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech
Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech
Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech
Film Parazit si získal diváky v Cannes i v Karlových Varech
12
Fotogalerie

Cenu americké filmové akademie Oscar v hlavní kategorii nejlepší film získal jihokorejský film Parazit, který natočil režisér Pong Čun-ho.

Poprvé v dějinách udílení těchto prestižních ocenění tak v hlavní kategorii zvítězil neanglicky mluvený film. Sociální satira Parazit zvítězila i v počtu získaných zlatých sošek. Kromě nejlepšího filmu vyhrála v kategoriích nejlepší zahraniční celovečerní film, režie a původní scénář. Nejlepšími herci v hlavních rolích se stali Joaquin Phoenix za výkon ve filmu Joker a Renée Zellwegerová za roli Judy Garlandové v životopisném snímku Judy. Čeští zástupci si z klání navzdory dvěma nominacím cenu nakonec neodnesli.

Po Parazitovi, který měl šest nominací a získal čtyři Oscary, se jako druhé v počtu získaných cen umístilo válečné drama 1917 se třemi cenami. Snímek, který se počátkem února stal vítězem britských filmových cen BAFTA, ale proměnil nominace jen v technických kategoriích. Cenu získal kameraman Roger Deakins a akademici ocenili také zvuk a vizuální efekty válečného filmu.

Po dvou Oscarech mají snímky Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina, Le Mans '66 Jamese Mangolda a Joker Todda Phillipse.

Joker přitom vstupoval do klání jako favorit s jedenácti nominacemi. Jednu z nich proměnil v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, v níž podle očekávání Oscara dostal Joaquin Phoenix. V Jokerovi zazněla podle akademiků také nejlepší hudba, kterou složila islandská skladatelka Hildur Gudnadóttirová. Ta se přitom stala první ženou, která v kategorii nejlepší hudba Oscara dostala.

S jedinou nominací do soutěže vstupoval životopisný snímek Judy, který vypráví příběh herečky Judy Garlandové. Cenu za výkon v hlavní roli získala Renée Zellwegerová, jež tak má na kontě již druhého Oscara. Prvního dostala v roce 2004 za film Návrat do Cold Mountain.

Oscar 2020: Největší momenty a to nejlepší z červeného koberce >>>

Za vedlejší role ocenili akademici Brada Pitta a Lauru Dernovou. Pro Pitta je dnešní cena za roli v Tarantinově nostalgickém snímku Tenkrát v Hollywoodu prvním hereckým Oscarem, v minulosti získal zlatou sošku jen za koprodukci filmu 12 let v řetězech. Dernová ocenění obdržela za roli rozvodové advokátky ve filmu Noaha Baumbacha Manželská historie. Pro film z dílny streamovací služby Netflix je přes šest nominací cena Laury Dernové nakonec jedinou.

Navzdory dvěma nominacím cenu nedostal ani jeden z českých zástupců ve filmovém klání. V kategorii krátkometrážní animovaný film, ve které soutěžil český film Dcera studentky FAMU Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva), nakonec uspěl snímek Hair Love (Láska k vlasům). Oscara nezískala ani Nora Sopková, kterou na Oscara za filmovou scénografii nominovali spolu s Novozélanďanem Ra Vincentem za práci na filmu Králíček Jojo. V této kategorii vyhráli tvůrci filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Po jednom Oscaru mají filmy Králíček Jojo režiséra Taiky Waititiho (scénář podle předlohy), adaptace knihy z 19. století Malé ženy (kostýmy) a film Bombshell (masky). Nejlepší píseň (I'm Gonna) Love Me Again, kterou složil zpěvák Elton John spolu s Berniem Taupinem, zazněla ve filmu Rocketman.

V kategorii celovečerní dokument má prestižní ocenění Americká fabrika, kterou produkovala společnost Higher Ground Productions exprezidenta Baracka Obamy a jeho manželky Michelle. Nejlepším celovečerním animovaným filmem se stal podle akademiků Toy Story 4: Příběh hraček.

Překvapením večera byl pro mnohé neúspěch filmu Irčan režiséra Martina Scorseseho. Neproměnil žádnou z deseti nominací.

Dvaadevadesátá oscarová slavnost se stejně jako loni obešla bez hlavního moderátora. Místo něj ceny ve 24 kategoriích předávali například Jane Fondová, Rami Malek či Sigourney Weaverová.

Kritice letošní ročník opět čelil kvůli nízkému zastoupení žen a černochů mezi nominovanými. Na twitteru se například objevil hashtag #OscarsSoWhite (tak bílé Oscary). V kategorii režie nebyla nominována žádná žena a mezi dvaceti nominovanými herci byla Cynthia Erivoová jedinou černoškou.

Politika letošní Oscary příliš neovlivnila. Děkovací řeč využil k výzvě k "boji proti nespravedlnosti" ve světě herec Joaquin Phoenix a Brad Pitt jen letmo zažertoval na téma nedávné ústavní žaloby proti americkému prezidentovi. Jméno Donalda Trumpa ale na rozdíl od minulých ročníků během galavečera nezaznělo ani jednou.