Pád mužů, kteří nenávidí ženy | E15.cz

Pád mužů, kteří nenávidí ženy

The Fall
The Fall
• 
ZDROJ: cinemax

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako hlavní město Severního Irska je Belfast místem protikladů, dlouholeté bojiště neslučitelných přístupů k osudu země. Vyřizování sporů mezi policisty a zločinci, v nichž se ozývají praktiky minulosti, tvoří ale jen dočasnou vedlejší linii hlavního případu britského seriálu The Fall, jehož druhou sérii začal o víkendu vysílat Cinemax.

Belfast v něm příhodně propůjčuje svůj genius loci k jinému střetu dvou neslučitelných přístupů. Jako řada současných televizních vyšetřování je i The Fall ovlivněn skandinávským stylem depresivního odkrývání neléčených vředů společnosti. Autor Allan Cubitt, v druhé sérii už i režisér všech šesti dílů, své dílo ovšem posunul a z kriminálky o pátrání po vrahovi mladých žen udělal v druhém plánu výjimečně zajímavou platformu pro debatu o ženském a mužském principu a boji pohlaví (doslova) na život a na smrt.

The Fall není detektivka, protože vraha od začátku známe, blíž než ke kriminálce má ale k psychologickému dramatu. Zvláště ve druhé řadě, kde se pozornost zúží na hlavní zápletku, jež se změní ve hru kočky s myší. Těžko říct, kdo přesně z hlavních postav je čím. Smyčka se stahuje kolem pohledného třicátníka Paula Spectra, navenek slušného manžela a milujícího otce, který v roli poradce doporučuje ženě násilníka, aby od něj odešla. Paul, opuštěný v dětství matkou a nyní bezmezně milovaný dospívající a ke všemu odhodlanou dívkou, ovšem s tichým vztekem, jenž ho sžírá zaživa, považuje svět za zkažený, šťastný život jiných za urážlivý a profesně úspěšné brunetky za nejpřitažlivější čerstvě po smrti. Jeho herecký představitel Jamie Dornan včas před Padesáti odstíny šedi dokázal, že umí hrát.

V roli druhého lovce v příběhu se k silným ženám vrátila Gillian Andersonová, v devadesátých letech slavná jako agentka Scullyová z Akt X. Její detektivka Stella Gibsonová je koncipovaná jako Paulovo zrcadlo. Metodická, chladná Angličanka žijící v hotelu, jejíž výběr milenců mezi kolegy vyvolává odsudky, která je ovšem díky své víře v život schopná cítit vinu a naději. Manipulace muže, který nemá co ztratit, ženami, které mohou ztratit hodně, ve druhé sérii vystřídala o něco tradičnější kriminálku z první sezony, zpětně vyznívající jako úvod s představením charakterů. Některým stereotypům žánru se nevyhne ani druhá řada, která v posledních dílech zpomalí už tak dost pozvolné tempo a nevyvrcholí nijak velkolepě. I to ale asi patří do celkového šedivého smutku, který spolu se syrovostí, pomalou pečlivostí a intenzivními hereckými výkony mění sledování The Fall v mrazivý a znepokojivý zážitek.

The Fall
krimi seriál, VB 2013 a 2014, 2 série, 5 + 6 epizod
Tvůrce: Allan Cubitt
Hrají: Gillian Andersonová, Jamie Dornan, John Lynch
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.