Pařezitý rybník je klenot Vysočiny | E15.cz

Pařezitý rybník je klenot Vysočiny

V rezervacích bývá koupání zakázané. Velký pařezitý rybník má výjimku, plavci se však musejí chovat ohleduplně.

Voda Velkého pařezitého rybníka pod Javořicí je zvláštně zahnědlá. Není to nečistotou, za zbarvení může vrstva rašeliny na dně silná až čtyři a půl metru. Kvalita vody je naopak výborná, jihlavští hygienici rybníku pravidelně dávají nejlepší možnou známku.
„Rybník je opravdový klenot Vysočiny. Voda pramení přímo z hory a říká se, že působí blahodárně na svaly a klouby,” říká Eduart Jakwerth, který se stará o nedaleký kemp Velkopařezitý. Zdůrazňuje, že návštěvníci se musejí chovat k okolní přírodě šetrně, má-li být zachovaná v současné podobě i do budoucna. V rezervaci je zakázáno chodit mimo cesty nebo rozdělávat oheň. „Vhodné není ani hromadné koupání psů,” uvádí Jakwerth a dodává: „Kdo se chce rekreovat a ne bláznit, má tady ideální klid. V kempu nepořádáme žádné diskotéky. Někdy je slyšet živá hudba, když se tu sjede parta muzikantů s basou, bendžem nebo a harmonikou.”
Kdo by se ale chtěl vyřádit na tanečním parketu, může. Majitel diskotéky v Mrákotíně zajišťuje zdarma odvoz i svoz tanečníků. Co se týká vybavenosti, nabízí kemp větší pohodlí, než leckterá vesnička. Je tam poštovní schránka, obchod nabízející základní potraviny a noviny i sportovní hřiště. Chatky mají vlastní sprchy a kuchyňský koutek.
V místní restauraci Radost se dá najíst za velmi příjemnou cenu – ceny hotových jídel začínají už na pětačtyřiceti korunách. Místní kuchařka Marcela Byvalcová navíc zná zpaměti jízdní řád autobusů, které projíždějí kolem kempu, a ráda poradí hostům plánujícím výlet. „Není to zase tak těžké, těch spojů je jen pět denně,“ usmívá se.

Půl života v kempu

Sedmdesátník Rudolf Klapka si letos přijel do kempu odpočinout po pětatřicáté. Stal se už místní legendou. „Mám vyhrazenou vždy stejnou chatku. Dokud tu byly staré papundeklové
chatky, míval jsem vždy čtyřku. Pak je modernizovali a přečíslovali, takže teď každý rok bydlím v šestnáctce,” vypráví Klapka. Oceňuje hlavně kvalitu vody v rybníce. „Má snad dokonce léčit pohybové
ústrojí. To já ale neposoudím, protože žádné takové potíže nemám,” uvádí muž.
Velkopařezitý rybník založil Zachariáš z Hradce v roce 1565 jako vodní zdroj pro telčské panství. Na dně stále zůstaly pařezy stromů, které stavitelé díla pokáceli. Těmto bezmála pět století starým pařezům vděčí rybník za své jméno. Nedaleko se nachází ještě Malý pařezitý rybník.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.