Počet členů českých Harley klubů se blíží tisícovce | E15.cz

Počet členů českých Harley klubů se blíží tisícovce

Harley Davidson
Harley Davidson
• 
ZDROJ: Autorevue.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet členů tuzemských klubů majitelů motocyklů Harley-Davidson se přiblížil tisícovce. Největší je přímo firmou založený Harley Owners Group (H.O.G.), který má v současnosti v Česku přes 400 členů. Vyplývá z informací klubů.

Aby se člověk stal plnohodnotným členem H.O.G., musí podle šéfa pražské pobočky Omara Farghaliho vlastnit motocykl Harley-Davidson a zaplatit členský příspěvek. „Plné členství se přiděluje podle VINu motorky HD. Každý člen pak může mít několik přidružených členů, kteří s ním jezdí, ale motorku nemusí vlastnit, třeba spolujezdce, partnerku a podobně,“ uvedl.

H.O.G. vznikl před 30 lety a s 1,1 milionu členů je největším motorkářským klubem na světě. Pražský „chapter“ H.O.G. letos oslaví dvacetileté výročí. Vedle Prahy existují ještě pobočky v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Plzni.

Pražský klub je nejstarší na světě

Druhým nejpočetnějším a zároveň raritním klubem je Harley-Davidson Club Praha, který byl oficiálně zaregistrován v roce 1928, a je tak nejstarším fungujícím klubem příznivců značky na světě. Jeho členem se může stát majitel motocyklu HD, Indian nebo Buell, který úspěšně projde dvou nebo tříletou čekací lhůtou.

Harleyář Jiří Richter Autor: Bachurek Dominik, Sedmicka
Harleyář a člen ostravského chapteru H.O.G. Jiří Richter

HD kluby jsou během sezony velmi aktivní, pořádají vyjížďky k zahájení a ukončení sezony, klubové výlety nebo srazy. Letošní pražský sraz H.O.G. se uskuteční v holešovické hokejové hale a bude součástí oficiálních oslav 110 let od založení značky. Pro evropské příznivce se bude konat sraz v Římě, jehož součástí bude požehnání od papeže Františka. Celosvětové oslavy vyvrcholí poslední srpnový víkend v Milwaukee, kde se stroje HD vyrábí.

Vedle klubů příznivců značky HD funguje v Česku i více než desítka tzv. MC (motorcycle club) klubů, jejichž členové z větší části jezdí právě na harlejích. Jejich fungování se řídí striktními pravidly a členové jsou přísně vybíráni. Spojuje je nášivka na zádech, tzv. „barvy“, jejíž součástí je označení MC. Asi nejznámější je tuzemská pobočka Hells Angels.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.