Podívejte se: Šváb-kyborg, kterého lze bezdrátově ovládat | E15.cz

Podívejte se: Šváb-kyborg, kterého lze bezdrátově ovládat

Podívejte se: Šváb-kyborg, kterého lze bezdrátově ovládat
živý šváb na dálkové ovládání
• 
ZDROJ: Texas A&M University

Marek Schwarzmann

Inženýři a entomologové z Texas A&M University vytvořili něco, co by s přimhouřením obou očí šlo považovat za jednoho z prvních kyborgů na světě: podařilo se jim totiž zajistit, aby obyčejný živý šváb pomocí drobného zařízení poslouchal jejich příkazy. Zatím jen ty, které se týkaly směru chůze švába a jen se šedesátiprocentní úspěšností, ale i tak se dá hovořit o výrazném úspěchu, vyslání „příkazu“ o změně směru totiž lze i několikrát opakovat, dokud hmyz neposlechne.

Vědci pro šváby vytvořili malé batůžky obsahující bezdrátové přijímací zařízení, mikročip, baterii a malé elektrody, jejichž výběžky implantovali do švábova těla. Pomocí nich tak byli schopni stimulovat švábův nervový systém: jednoduše jej byli schopni ovládat jako koně, ovšem pomocí slabých výbojů elektrického proudu, a to buď do pravé či levé části těla, podle toho, kam měl brouk zamířit.

Tento výzkum je podle autorů studie, kterou zveřejnil časopis Journal of the Royal Society Interface, důležitý pro pochopení spolupráce nervového systému živočichů a elektronických součástek. Ve výsledku by pak mohli takto upravení švábi nosit mikročidla a kamery do oblastí, kam se člověk nemůže dostat.

Vzhledem k odolnosti švába je v tomto ohledu nejčastěji zmiňována možnost nechat jej proplížit se třeba až k jadernému reaktoru a zjistit v případě havárie stav jeho poškození. Jako další varianta jsou pak v úvaze „průzkumné“ myši, které by mohly po zemětřeseních či zřícení budov prolézat trosky a hledat zraněné lidi. Tým se nyní snaží zjistit, zda by švába šlo elektrodami ovládat, aniž by mu je do těla museli implanovat, případně zda nehrozí, že by si na elektrické šoky vytvořil odolnost.

Portál Phys.org v tomto kontextu upozornil ještě na jednu věc – etický kodex. Je v pořádku vyrábět takovéto kyborgy? Začíná to šváby a myškami, ale co když to skončí u psů, koček nebo dokonce opic?

šváb, který donáší cigaretyšváb, který donáší cigaretyAutor:
Ať už je to ovšem jakkoliv, každý, kdo viděl seriál stanice Netflix
, si jistojistě vybaví i zábavnou scénu o tom, jak si trestankyně cvičí šváby, aby jim donášeli cigarety až na samotku.

Olomočtí kardiologové provedli unikátní implantaci mikromonitoru

Hmyzí kyborgové

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!