Potvrzeno: Microsoft se chystá propustit až 18 tisíc lidí | E15.cz

Potvrzeno: Microsoft se chystá propustit až 18 tisíc lidí

Microsoft
Microsoft
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký softwarový gigant Microsoft zruší během nadcházejícího roku až 18 tisíc pracovních míst, tedy 14 procent celkového počtu. Bude to zřejmě největší propouštění v historii dominantního světového dodavatele softwaru pro osobní počítače. Rušení míst souvisí s integrací mobilní divize finské Nokie, jejíž převzetí Microsoft dokončil letos v dubnu.

Firma to potvrdila ve svém vyjádření k dřívějším spekulacím na toto téma. Po převzetí Nokie se počet zaměstnanců Microsoftu zvýšil z 99 tisíc na 127 tisíc. Microsoft chce rušit místa v divizi Nokia a v oblastech, kde se jeho aktivity překrývají s operacemi této divize. Méně lidí bude potřebovat i v marketingu. Ve výrobě a technologii firma zruší až 12500 míst, uvedl Microsoft podle agentury AP.

Šéf Microsoftu Satya Nadella, který do čela firmy nastoupil v únoru, v e-mailu zaměstnancům zdůvodnil rušení míst tím, že Microsoft se musí stát „agilnější a pružnější“. Už minulý týden dal najevo, že firma se musí „měnit a vyvíjet“ a prioritně se nyní musí zaměřit na mobilní platformy a na cloud computing, tedy nabídku programů umístěnou k okamžitému použití na vzdálených serverech. Nadella slíbil více podrobností 22. července, kdy firma zveřejní výsledky za poslední čtvrtletí.

Nejráznější propouštění v historii Micfosoftu

Nadellův plán je nejráznějším krokem Microsoftu od počátku roku 2009, kdy globální ekonomika tonula v hluboké recesi. Tehdy Nadellův předchůdce Steve Ballmer zrušil 5800 míst, tedy šest procent celkového počtu. Analytici a investoři očekávali, že šéf firmy Satya Nadella po odkoupení mobilní divize Nokie sáhne k výraznému propouštění, protože Microsoft má už nyní mnohem více zaměstnanců než jeho hlavní konkurenti Apple a Google.

Nadella minulý týden rozeslal zaměstnancům oběžník, v němž oznámil „zeštíhleni organizace a podnikových postupů“. Akcie firmy po zprávě posílily o téměř dvě procenta.

Microsoft si během příštích čtyř čtvrtletí odečte v souvislosti s rušením míst ze zisku celkem 1,1 miliardy až 1,6 miliardy dolarů (až 32,5 miliard korun). Z toho až 800 milionů dolarů bude potřebovat na odstupné a další platby propouštěným zaměstnancům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.