Praha zastavila změnu územního plánu umožňující zástavbu Trojmezí | E15.cz

Praha zastavila změnu územního plánu umožňující zástavbu Trojmezí

Praha zastavila změnu územního plánu, která by umožnila zástavbu zeleně v Trojmezí. Zamítla rovněž změnu týkající se obytné výstavby v Pitkovících. Po jednání rady to řekl náměstek primátora Josef Nosek (ODS). Vedení města přerušilo také projednávání dalších změn týkajících se například možné lanovky na Dívčí hrady v Praze 5 a vybudování administrativních budov ve Stodůlkách. K výstavbě v Trojmezí a Pitkovicích se negativně vyjádřily dotčené orgány, například magistrátní odbor ochrany přírody.

Trojmezí je rozsáhlým nezastavěným územím na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče. Území využívají k rekreaci především obyvatelé okolních sídlišť Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. Změna územního plánu navrhovala vznik obytných domů na úkor zeleně. Proti se v petici postavily tisíce obyvatel, ale i řada odborníků. Plán se nelíbil ani neziskovým organizacím, hygienikům nebo Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle starosty Prahy 10 Milana Richtra (ODS) ale bude nutné v budoucnu rozhodnout, jak bude území využíváno. Část pozemků totiž vlastní soukromí vlastníci a developeři, kteří zde chtěli stavět. Praha proto podle Richtra bude muset uvažovat i o výkupech těchto pozemků. U přerušených změn územního plánu nechá město podle Noska zpracovat dopady těchto záměrů na životní prostředí a pak rozhodne co dál. V případě chystané administrativní výstavby ve Stodůlkách, která je součástí takzvaného Západního Města, by navíc byla podle Noska zastavěna i plocha určená pro školství.

Vedení města také rozhodlo, že nechá dál rozpracovat změnu, která má prověřit nové využití ostrova Štvanice, i záměr zahloubení magistrály u Národního muzea od garáží Slovan až k Nuselskému mostu. Rada souhlasila rovněž s návrhem na vybudování přestupního uzlu Zahradní Město a rozšířením kanalizačního sběrače v Uhříněvsi. S variantou tunelu u muzea, která by sahala až k Nuselskému mostu, nesouhlasí magistrátní odbor územního plánu. Město chce ale i přesto tuto změnu zpracovávat. Podle Noska je výhodnější mít v územním plánu delší variantu a teprve později se rozhodnout, která varianta je přijatelnější. Kratší verze by ústila už v parku za muzeem. Hlavní město navíc s touto stavbou v příštích letech nepočítá, podle primátorského náměstka Karla Březiny (ČSSD) je projekt kvůli vysokým nákladům spíše „hudbou budoucnosti“.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud