Příští týden začne festival s více než 50 francouzskými filmy | E15.cz

Příští týden začne festival s více než 50 francouzskými filmy

Francouzský režisér Benoit Jacquot
Francouzský režisér Benoit Jacquot
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než pět desítek filmů v rámci 130 projekcí uvede v pěti městech České republiky Festival francouzského filmu. Začne příští středu 19. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiérou snímku Tři srdce od Benoita Jacquota, který byl letos v hlavní soutěži festivalu v Benátkách. Předpremiérové tituly představí osm žánrově pestrých celovečerních filmů z prestižního festivalu v Cannes, tři z nich doprovodí v Praze jejich autoři.

Festival, který se kromě české metropole pořádá i v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové, skončí 26. listopadu. Závěru přehlídky bude patřit projekce Saint Laurent od režiséra Bertranda Bonella, který Francii reprezentuje v klání o Oscara.

Kromě Jacquota osobně uvedou projekce svých filmů také režisérka, scénáristka a herečka Audrey Danaová se snímkem Sex v Paříži a režisér Martin Provost se spoluautorem scénáře Marcem Abdelnourem vystoupí se snímkem Violette. Chybět nebude ani Večer krátkých filmů.

Pořadatelé festivalu chystají při příležitosti nového Jacquotova filmu průřez tvorbou tohoto francouzského umělce. Doposud natočil 21 celovečerních filmů, televizní dokumenty i šest televizních filmů a podílel se i na operních produkcích.

Další francouzské filmové novinky, jež sklízely úspěchy na mezinárodních festivalech a zatím nemají českého distributora, nabídne pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE. Český distributor, který se rozhodne uvést vítězný snímek do české distribuce, získá finanční podporu společnosti TV5MONDE na propagaci snímku.

Sekce nabídne například fikci Guillauma Niclouxe Únos Michela Houellebecqa inspirovanou skutečným zmizením světoznámého francouzského spisovatele. Ten si ve filmu zahrál svou vlastní postavu.

O cenu diváků budou moct návštěvníci filmů hlasovat pomocí hlasovacích lístků v kinosálech. Filmová distribuční společnost, která se rozhodne vítězný film koupit do české distribuce, získá finanční podporu na reklamní kampaň k uvedení snímku a na DVD od společnosti TV5MONDE v hodnotě 1500 euro.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video