Pro investice v Karibiku je dnes velmi dobrá doba | E15.cz

Pro investice v Karibiku je dnes velmi dobrá doba

Přestože investice do nemovitostí stále patří mezi poměrně rizikové, zájem o ně nezávisle na krizi stoupá. Objevujeme kromě jiných destinací také Karibik, nejčastěji Dominikánskou republiku. Prodej bytů, domů a pozemků je i tady relativně levný a jednoduchý.

Marc Grunberg, prezident společnosti I. R. I. C. I. (Ingeneria, Realizacion, Inovacion Arquitectonica, Comercion Industrial) se sídlem v Santo Domingu představuje specifika několika místních projektů. Bytové komplexy se zde nestaví pouze v blízkosti populárních pláží, ale hlavně na odlehlejších místech s nedotčenou přírodou a bujnou vegetací tropického ráje. Investice v realitní oblasti dělí do tří kategorií.

První tvoří pozemky, druhou rezidenční byty a třetí samostatné vily. Mezi nejžádanější oblasti patří podle jeho slov Las Terrenas. Většina rozestavěných bytů a domů je prodána už ve fázi zrodu projektu. Hovoříme tedy o projektech chystaných a nahlížíme do plánů architektů a projektantů mezinárodního týmu. Společnost aktuálně nabízí dva nové projekty – Las Terrazas d’Abra Grande (bytové domy) a L’Alizée d’Anastazia (luxusní vily).

#####Bytové domy pro náročné

Chystaný komplex devíti třípodlažních budov představuje 60 zajímavě dispozičně řešených bytů. Architektura je přizpůsobena danému prostředí, domy takřka splývají s krajinou; autoři návrhu maximálně využívají kopcovitého terénu i zdejší bujné vegetace. Hlavní myšlenkou koncepce budov je podle slov architektů vytvořit dojem mořských vln zasahujících až na souš. Volný prostor a parking jsou zčásti pod úrovní terénu, aby nerušily přírodní charakter krajiny a uvolnily místo pro co největší solárium s bazénem.

Celková velikost pozemku, na kterém vyroste devět výjimečných budov, činí 11 395 metrů čtverečních, přičemž tři domy vždy tvoří dohromady blok propojený ocelovým schodištěm s panoramatickými výtahy. Byty v přízemí mají přímý vstup do privátních zahrádek s vířivkami (jacuzzi). V prvním patře v blocích A až F jsou kryté a otevřené terasy, kam mohou být volitelně umístěny další jacuzzi. Z bytů v druhých patrech vedou soukromá schodiště na velké střešní terasy, v jejichž standardní výbavě nechybí kromě jacuzzi ani letní kuchyň s grilem, koupelna a úklidové zázemí. Samozřejmostí je moderní výbava každého bytu a důraz na kvalitu materiálů.

#####Viladomy v dobré společnosti

„Pokud by vám bytové domy připadaly příliš fádní, můžete zvolit luxusní vilu a stát se třeba sousedem našeho prezidenta nebo nějaké americké filmové hvězdy,“ žertuje Marc Grunberg a vede nás na jednu z nejkrásnějších pláží Karibiku. Nacházíme se na Playa Coson, kde plánují architekti projekt sedmi viladomů. Podle informací z prezentovaného projektu se bude jednat o prostorné vzdušné vily se třemi podlažími, s dostatečným počtem místností pro hosty. Všechny domy mají projektované vnitřní zahrady, dva boční domy disponují navíc vnějšími zahradami s možností úpravy podle vlastních požadavků.

Vstup do domu řeší architekti masivními dřevěnými dveřmi, podlaha je z materiálu podobnému žule (opět marmolit) stěny jsou z mikrobetonu a schodiště do prvního patra je v základu z kovu a má boční ochranná skla. Pokud se posuneme chodbou z tropického dřeva dále, nacházíme se v centru domu s vnitřní zahradou, na niž navazuje kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Vstup do vnitřní zahrady uzavírají shrnovací dveře. Osvětlení je přímé i nepřímé. O ochranu komplexu se stará kromě strážného elektronický zámek a kamerový systém.

#####Pozemky za babku

V debatě o možnostech investic do bydlení jsme nezapomněli ani na pozemky. V kopcích poloostrova Samaná, nedaleko překrásné Playa Coson, jsme si totiž všimli cedule, která nabízela prodej pozemku s výměrou 6500 metrů čtverečních. Zdejší lokalita se vyznačuje nedotčenou přírodou, k místu vede udržovaná cesta, a jízda vozem do Las Terrenas je opravdu otázkou okamžiku. Marc Grunberg označil pozemek jako téměř ideální pro investice a dostatečně prostorný pro luxusní vilu s bazénem. Nicméně ve vnitrozemí ostrova, pokračuje dále Grunberg, nedaleko městečka San Francisco de Macoris je možné koupit daleko větší a levnější pozemek, který je pro podnikatele z Evropy výhodnější. Jedná se o zemědělskou půdu, na které lze pěstovat jakékoli tropické ovoce či tropické dřeviny, třeba eukalyptus.

#####Snadné pořízení, vysoká dědická daň

[file:9567:small:right]

Cizinci mohou v Dominikánské republice vlastnit nemovitosti bez omezení. Vyřízení je poměrně jednoduché, ale je třeba říci, že je na tyto nemovitosti uvalena vysoká dědická daň ve výši 25 až 30 procent z hodnoty dědického podílu. Také příjmy z případného pronájmu se daní poměrně vysoko – ve výši 20 procent. Proto doporučuje Grunberg založení vlastní dominikánské společnosti a koupě nemovitostí a pronájmu realizovat skrze ni. Převod nemovitosti je zatížen daní z převodu ve výši 4,1 až 4,3 procenta z prodejní ceny nemovitosti. Při koupi některého z domů je nutné složit 10 procent z celkové ceny při rezervaci. Při podepsání smlouvy 30 procent, po započetí prací 25 procent a 30 procent po započetí dokončovacích prací. Při předání domu potom pět procent. Měsíční náklady na provoz domu činí podle zástupců společnosti I. R. I. C. I. 300 dolarů.

Roční daň z nemovitosti činí 0,25 procenta z odhadnuté ceny nemovitosti. Jiné průběžné poplatky neplatíte, kromě faktické spotřeby za služby. Provozovat byznys v Dominikánské republice je poměrně snadné. Cizinec si může pořídit vlastní společnost bez účasti zdejších občanů. Novinkou je možnost založení společnosti s ručením omezeným, kterou dosud zdejší zákoník neznal. Samotný proces založení trvá několik dnů. Společnosti, jako je I. R. I. C. I., jsou schopny zajistit veškerý právní servis pro založení takovéto společnosti.

Nelze opomenout fakt, že je nutné společnost pojistit, neboť v případě sankcí jsou ukládány velmi vysoké pokuty. Dominikánská republika patří mezi takzvané „daňové ráje“. Legislativa obsahuje řadu daňových úlev, ovšem vždy je třeba uvést přesný popis činnosti. Například v případě rozvoje regionu, kam se počítá i stavba nových nemovitostí, je firma osvobozena od veškerého daňového zatížení po dobu deseti let.

*

Výhody pro české investory

* současný kurz české koruny k americkému dolaru
* obecně nižší cenová hladina nemovitostí v porovnání s regiony v Evropě
* celoroční turistická sezona
* nízké životní náklady
* rozvíjející se výstavba, nárůst ceny pozemků
* investoři mohou být osvobozeni od vybraných daní a poplatků
* veškeré dokumenty včetně pojištění obstarají místní nebo české kanceláře (např. Rellox nebo I. R. I. C. I.), prodávající a kupující podepisují kupní smlouvu v přítomnosti advokáta
* existuje možnost hypotečního úvěru od místních bank, nicméně úrokové sazby začínají na 18 procentech; alternativou je využití tzv. americké hypotéky od českých finančních ústavů
* nabídka je velice pestrá – od jednoduchých domků v karibském duchu až po honosné vily v luxusních plážových a golfových resortech

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!