Problémy webu Justice.cz zkomplikovaly podnikatelům začátek roku | E15.cz

Problémy webu Justice.cz zkomplikovaly podnikatelům začátek roku

Problémy webu Justice.cz zkomplikovaly podnikatelům začátek roku
Počítač, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta E15

Marek Schwarzmann

České úřady a instituce dlouhodobě nezvládají začleňovat nové IT systémy a on-line služby do svých agend. Po známých případech pádů registru vozidel nebo novoročních problémů s výplatami sociálních dávek se na webu objevil další problém.

Tentokrát jej má na svědomí ministerstvo spravedlnosti a jeho Informační systém obchodního rejstříku a web Justice.cz, na kterém měl od 1. ledna běžet systém takzvaných inteligentních formulářů. Zprovoznit se ho však reálně podařilo až k 6. lednu, v současnosti běží v přechodném režimu.

Změny v systému obchodního rejstříku reagovaly na novoroční legislativní změny a na zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Ke konci prosince 2013 tak byla ukončena platnost formulářů ve formátu ZFO i PDF a od nového roku je možné návrh na zápis do obchodního rejstříku vyplňovat pouze elektronicky právě prostřednictvím inteligentních formulářů.

Jak je však uvedeno na stránkách Justice.cz., celkový proces kompletního upgradu systému je vzhledem k velkému objemu jeho změn otázkou několika měsíců, během nichž bude systém pracovat v přechodném režimu. Mohou se tedy objevovat určitá omezení v rámci zpracování jednotlivých požadavků.

Přetížení i věcné chyby

Dle informací serveru E15.cz nedošlo v den spuštění systému pouze k nezvládnutí náporu v počtu vyplňovaných inteligentních formulářů a jeho následnému přetížení. Kromě prvních zádrhelů inteligentní formuláře ovšem také obsahovaly věcné chyby, které se projevily například svévolným generováním textu do některých jeho polí. To znamená, že ta podání, která bylo možné učinit, obsahovala softwarem vynucené chyby a zmatky.

„Výše zmíněné problémy se dotýkají všech podnikatelů, kteří jsou nuceni strávit mnoho času nejen studováním nových formulářů a jejich vyplňováním, ale v důsledku i odložením tohoto podání na pozdější dobu,“ dodala k celé situaci Jana Babůrková ze společnosti Smart Office&Companies. Podle ní celá situace povede ke zpožďování zápisu změn ve společnostech, ale případě podání návrhu na prvozápis společnosti do obchodního rejstříku také k možnému odložení startu podnikání.

Soud totiž má na vydání usnesení pět pracovních dní. “Naše společnost eviduje několik případů, kdy soudu byl doručen návrh 23.prosince, avšak soud doposud ve věci usnesení nevydal,“ doplnila Babůrková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!