Rallye Dakar lemují mrtví, letos si už závod vyžádal tři životy | E15.cz

Rallye Dakar lemují mrtví, letos si už závod vyžádal tři životy

Z dakarské rallye, ilustrační foto
Z dakarské rallye, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V úvodní etapě letošní Rallye Dakar zahynul argentinský motocyklista Jorge Martínez Boero. A nyní se objevily informace o další smrtelné nehodě, která se závodem souvisí.

Jen nedaleko od místa, kde nešťastně upadl Boera, se zřítil v neděli ultralehký letoun s dvoučlennou posádkou. Podle argentinských médií byli v jeho kokpitu sedmatřicetiletý pilot Luis Soldavini a jeho jedenáctiletý syn Tomás. Oba sledovali závod ze vzduchu. Po dopadu letounu na zem zemřeli.

Rallye Dakar je v tomto ohledu opravdu krutá. Vybírá si daň nejvyšší nejen mezi jezdci, ale i mezi diváky. Zde je přehled úmrtí, která jsou se slavným závodem spjatá:

1979 – Při premiéře závodu zahynul francouzský motocyklista Patrick Dodin. Ztratil kontrolu nad svojí Yamahou 500 při etapě mezi Agadezem a Tahoua. Při pádu narazil hlavou, na které neměl řádně upevněnou helmu, do skály. Zemřel po převozu do Paříže.

1981 – Tři italští novináři, Andrea Carisi, Giuseppe De Tommaso a Franco Druetta, zmizeli v alžírské poušti nedaleko Salahu.

1982 – Jednačtyřicetiletý nizozemský motocyklista Bert Osterhuis byl zabit v etapě z Bordj Omar Drissu do Titu na území Alžírska. Zemřela i francouzská žurnalistka Ursula Zentschová a dítě v Mali u Markaly.

1983 – Francouzský motocyklový závodník Jean-Noël Pineau se zabil po střetu s vojenským automobilem. V Mali bylo zabito přihlížející dítě.

1984 – V Burkině Faso byla přejeta divačka.

1985 – Jeden člověk podlehl zraněním v Nigeru, při nehodě vrtulníku zemřel jeho pilot, Francouz Philippe Beau.

1986 – Pád helikoptéry připravil o život pět lidí. Zemřel švýcarský pilot Francois-Xavier Bagnoud a čtveřice Francouzů: zakladatel soutěže Thierry Sabine, novinářka Nathalie Odentová, televizní technik Jean-Paul Fur a popový zpěvák Daniel Balavoine. Smutný ročník doplnili ještě dva motocyklisté, do cíle nedojeli Ital Giampaolo Marinoni a Japonec Jasuo Kaneko, toho zabil se svým peugeotem neznámý řidič, který byl podle svědků havárie opilý.

Zakladatel Rallye Paris-Dakar Thierry Sabine Autor: Wikimedia Commons
Zakladatel Rallye Paris-Dakar Thierry Sabine zahynul při nehodě helikoptéry, která se během závodu zřítila v písečné bouři

1987 – V mauritánské Kiffě zemřel francouzský novinář Henri Mouren.

1988 – Tragický skok dvoumotorového kamionu DAF v rychlosti 180 km/h nepřežil jeho navigátor Kees van Loevezijn. Obětí srážky s jiným vozem se stal spolujezdec Patrick Canado z Francie. Na motocyklu BMW RT100 skonal jeho krajan Jean-Claude Huger. Daň si rallye vybrala i mezi diváky: dítě v Mali, další dítě a ženu v Mauretánii.

1990 – V poušti v Mali zahynul finský žurnalista Kaj Salminen.

1991 – V opuštěné vesnici v Mali byl zastřelen řidič doprovodného kamionu továrního týmu Citroën Charles Cabannes a zemřel také lékař závodu. Oba byli francouzské národnosti.

1992 – Mimořádně tragický ročník. Vedle francouzského motocyklisty Gillese Lalay zahynuli i dva řidiči podpůrných týmů.

1994 – V průběhu osmé etapy zemřel motocyklista Michel Sansen z Belgie. Nezvládl svůj stroj na asfaltové silnici.

1996 – Na jihu Maroka, kde zuřila válka mezi armádou a rebely z Polisaria, najel na minu kamion a jeho řidič Francouz Laurent Gueguen zahynul. V Guineji bylo zabito dítě.

1997 – V průběhu druhé etapy se zabil amatérský motocyklista Jean-Pierre Leduc z Francie. Na Dakaru byl poprvé, ujel jen několik desítek kilometrů.

1998 – Nedaleko Nuakšottu v Mauritánii přišlo při čelní srážce autobusu a vozu o život pět lidí.

2002 – Nehodu servisního vozidla Toyoty zaplatil v Mauretánii životem francouzský mechanik týmu Toyota Daniel Vergnes.

2003 – Francouzský spolujezdec Bruno Cauvy si zlomil vaz poté, kdy se Toyota, kterou řídil Daniel Nebot, několikrát převrátila ve vysoké rychlosti v libyjské poušti.

2005 – José Manuel Pérez ze Španělska podlehl zraněním při své čtvrté účasti na Dakaru. O den později zahynul na motorce i dvojnásobný dakarský vítěz z let 2001 a 2002 Ital Fabrizio Meoni. Černý ročník doplnili ještě dva belgičtí fandové rallye a o život přišla i pětiletá senegalská dívka.

2006 – Zahynul australský motocyklista Andy Caldecott, který jel na stroji KTM 660R, a dvě děti přihlížející závodu - jedno v Guineji a druhé v Senegalu.

Andy Caldecott Autor: autoevolution.com
Andy Caldecott

2007 – Zatím poslední africký ročník se stal osudným dvěma motocyklistům, Jihoafričanovi Elmeru Symonsovi při jeho debutu a jeho francouzskému kolegovi Eriku Aubijouxovi. Jeho smrt byla obestřena několik dní tajemstvím. Nejprve se všichni domnívali, že zemřel na zástavu srdce, ale později se ukázalo, že zemřel na následky vnitřních zranění, která utrpěl už dříve při havárii.

2009 – Zahynul francouzský motocyklista Pascal Terry. Došlo mu palivo a vyslal signál organizátorům. Ti to však špatně pochopili, zprvu ho nikdo nehledal. Našli ho až po třech dnech, zemřel na plicní edém. Kdyby se ho vydali hledat hned, mohl přežít. A dva lidé nepřežili nehodu, při které se jeden z doprovodných kamionů srazil s jiným vozidlem.

2010 – Zemřela jedna z divaček, Argentinka Natalia Sonia Gallardová, když do skupiny lidí přihlížejících u trati vjel vůz německo-švýcarské posádky Mirco Schultis, Ulrich Leardi.

2011 – Po kolizi své dodávky s autem argentinského závodníka Aduarda Amora zemřel argentinský řidič Marcelo Reales. Se soutěží také nepřímo souvisela smrt dvou dělníků v Chile, kteří se podíleli na organizaci závodu a byli zasaženi elektrickým proudem.

2012 – V první etapě vedoucí z Mar del Platy do Santa Rosa de la Pampa zahynul domácí argentinský motocyklista Jorge Martínez Boero jedoucí na stroji Beta RR 450.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video