Rekonstrukce odbavovací haly pražského hlavního nádraží skončila | E15.cz

Rekonstrukce odbavovací haly pražského hlavního nádraží skončila

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odbavovací hala pražského hlavního nádraží se v polovině dubna po více než čtyřleté rekonstrukci oficiálně otevřela. Oprava nádraží zatím vyšla na přibližně 1,15 miliardy korun.

K završení rekonstrukce zbývá ještě dokončit renovaci historické Fantovy budovy, která by podle původních odhadů měla být hotová přibližně do dvou let. Odbavovací hala největšího nádraží v Česku byla rekonstruována za provozu. Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy obnova odbavovací haly přiblížila hlavní nádraží evropským standardům. „Její současný stav tak odpovídá úrovni evropských letišť,“ poznamenal. Mluvčí společnosti Grandi Stazioni Česká republika Martin Hamšík uvedl, že je do současné chvíle realizováno přibližně 90 procent z celkové investice. Zbývá ještě rekonstrukce vstupních prostor Fantovy budovy, která by podle původních odhadů měla být hotová přibližně do dvou let.

#####Vzniklo také nové odbavovací centrum

[file:10333:small:right]

V rámci přestavby odbavovací haly společnost uskutečnila demoliční práce v rozsahu 9900 čtverečních metrů, vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory a výtahy, kamerový zabezpečovací systém, čtyři bloky nových toalet a množství obchodů. Grandi Stazioni výměnou za rekonstrukci hlavního nádraží získala od Českých drah možnost budovu nádraží komerčně využívat po dobu 30 let. V roce 2009 společnost vykázala zisk 7,1 milionu korun při obratu 140 milionů korun. Pro loňský rok společnost odhaduje zisk přibližně 14 milionů korun.

Tento výsledek podle Hamšíka stále odráží skutečnost, že v loňském roce byla otevřena zhruba jen polovina všech komerčních ploch. Roční odhad obratu při plném provozu společnost uvádí ve výši 200 milionů korun a přibližně poloviční zisky před zdaněním. Grandi Stazioni zvítězila ve výběrovém řízení na obnovu pražského hlavního nádraží v roce 2002, budovu opravuje od roku 2006. Kromě hlavního nádraží v Praze opravuje také nádraží v Mariánských Lázních. Od rekonstrukce nádraží v Karlových Varech společnost kvůli špatnému stavu budovy odstoupila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video