Romantický hit pro časy krize | E15.cz

Romantický hit pro časy krize

Poldark
Poldark
• 
ZDROJ: bbc

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cyklus nabízí lásku, nenávist, slzy, drama, krásu a historické kostýmy.

Obliba výletů do jihoanglického Cornwallu, po jehož sluncem zalitém pobřeží se prohání na koni hlavní hrdina nového britského televizního hitu Poldark, už vzrostla. Jedna proslulá scéna, v níž tentýž urostlý hrdina polonahý pracuje na louce, prý zvedla oblibu i sečení trávy. Takovou sílu může mít televize, zvlášť pokud se jedná o populární pořad, který divákům nabízí vše, co mají rádi – lásku, nenávist, slzy, drama, krásu a historické kostýmy.

Hrdina z knih Winstona Grahama Ross Poldark už jednou britská srdce uchvátil, v roce 1975. Tehdy Británie bojovala s inflací a všichni si pamatovali, jak světová ropná krize a protesty horníků vedly k drastickému šetření elektřinou a třídennímu pracovnímu týdnu. I letos v březnu a dubnu se stal Poldark jedním z nejsledovanějších pořadů BBC. Časy nejisté ekonomické situace se evidentně hodí k osudům tvrdohlavého mladíka, který se vrací z prohrané války domů. Píšou se osmdesátá léta 18. století a také Cornwall trpí hospodářskou krizí. Poldarkova tvrdohlavá snaha oživit starý důl, postarat se o chudé horníky ze svého panství a vytvořit hutní společnost je součást děje stejně jako jeho milostné trable a vztah k prosté, neodolatelně dobrosrdečné Demelze. Jeho sokem tak není jen slabošský bratranec, který si vzal dívku, již Ross miloval, ale hlavně amorální bankéř Warleggan.

Že Poldark oba strčí do kapsy, je naprosto samozřejmé. V podání charizmatického Aidana Turnera, známého z role zamilovaného trpaslíka Kiliho z Hobitů, Ross působí jako dokonale naplněný romantický ideál – vášnivý, spravedlivý, horkokrevný, opovrhující pravidly a víc sexy než Pan Darcy Colina Firtha, zvlášť když se chmuří. Winston Graham, mj. autor i Marnie, jeho postavu vymyslel za druhé světové války. Nová řada pokrývá první dva romány z dvanáctidílné série.

Knihy seriálu poskytly slušnou základnu, která nicméně nepřekračuje svůj žánr. Televizní adaptace také ne. Nevyhne se občas odbyté chronologii, předvídatelnosti a opakování situací a chování, které ji místy mění v kostýmní telenovelu. Na rozdíl od vyčerpaného Panství Downton tohle potěšení na nedělní večer má ale v sobě stále víc přesvědčivějšího dramatu, vrcholícího v smutné poslední epizodě.

Poldark
(drama, Británie 2015, 8 dílů po 59 minut)
Režie: Edward Bazalgette, William McGregor
Scénář: Debbie Horsfieldová podle knih Winstona Grahama
Hrají: Aidan Turner, Eleanor Tomlinsonová, Kyle Soller, Heida Reidová
DVD v Británii: 11. května
Hodnocení: 70 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video