Samsung sází na čipy. Nová továrna má stát jako půlka rozpočtu Česka | E15.cz

Samsung sází na čipy. Nová továrna má stát jako půlka rozpočtu Česka

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá zvýšit investici do své nové továrny na čipy o dalších nejméně deset bilionů wonů (zhruba 237 miliard korun). Proti původnímu plánu to má být o 64 procent více. Samsungu pomáhá silná poptávka po osobních počítačích a serverech. Továrna vyroste v Jižní Koreji.

Samsung je největším výrobcem paměťových čipů na světě. Firma loni oznámila, že investuje do nové továrny na čipy 15,6 bilionu wonů (370 miliard korun), což je nejvyšší částka, jakou kdy do výrobního závodu investovala. Zvýšením výroby čipů chce vyrovnat pokles v divizi chytrých telefonů, citoval BusinessInsider jihokorejský server MoneyToday. Celková investice se tak vyšplhá na 605 miliard korun, což je zhruba polovina státního rozpočtu České republiky.

Výroba v závodě má být spuštěna v roce 2017. Server MoneyToday však neuvedl, kdy se má uskutečnit dodatečná investice, ani nezveřejnil zdroj svých informací. Závod má vyrábět paměťové čipy DRAM a v případě poptávky bude vyrábět i mobilní procesory.

Mluvčí Samsungu ale podle agentury Reuters uvedla, že firma nerozhodla o dodatečné investici ani o produktech, které se v nové továrně budou vyrábět.

Silná poptávka po počítačích a serverech

Podmínky na trhu s paměťovými čipy zůstávají příznivé, k čemuž přispívá nad očekávání silná poptávka po osobních počítačích a serverech. Hráčům na trhu, včetně Samsungu, se také daří zvyšovat kapacity jen velmi opatrně, aby nabídka na trhu nezačala výrazně převyšovat poptávku.

Samsung na počátku tohoto měsíce uvedl, že podle předběžných odhadů mu zisk v prvním čtvrtletí klesl o 31 procent na 5,9 bilionu wonů (139,4 miliardy korun). Tržby se předběžně snížily o 12 procent na zhruba 47 bilionů wonů (1,1 bilionu korun). Zisk ale vzrostl ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, kdy mobilní divizi firmy trápil pokles prodeje. Mobilní divize se na celkovém zisku skupiny podílí asi dvěma třetinami.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video