Sedm let společně na jedné lodi | E15.cz

Sedm let společně na jedné lodi

Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler mezi juniory posbírali spoustu úspěchů. Teď bojují mezi muži.

První místo v anketě Kanoi-
sta roku, dva evropské a dohromady patnáct republikových titulů. To všechno stihli posbírat opavští deblkanoisté Marek Šindler a Jonáš Kašpar. Ani jednomu ze sportovců přitom není ani dvacet let. „Před deseti lety jsem náhodou potkal partu lidí, kteří se vodnímu slalomu věnovali. Naučili mě pádlovat, vzali mě na soustředění a od té doby jezdím,“ řekl o svých vodáckých začátcích Kašpar. Na jedné lodi spolu oba sportovci jezdí už sedm let. „Hlavní je souhra. Občas není jednoduché se v některých situacích shodnout. S Jonášem spolu trávíme hodně času, takže se občas pohádáme, ale chce to zachovat chladnou hlavu,“ popsal úskalí deblkánoe Šindler.

Manželství trochu jinak

Podle Kašpara vyžaduje kanoistika i oběti. „Musíte se přizpůsobit, najít tréninkové hodiny, postupy, které vyhovují oběma. Hlavně se naučit myslet za toho druhého a vědět, jak bude v dané chvíli reagovat. Tohle se naučíte, jenom když spolu strávíte spoustu času na jedné lodi,“ říká Kašpar. Podle něj se dá ale všechno zvládnout. „Musíme pro to prostě něco obětovat. Je to takový zvláštní druh manželství,“ sekunduje Kašpar. A obětovat musejí oba hodně. Aby mohli ze slalomářských podniků vozit medaile, věnují přípravě prakticky veškerý volný čas. „Ze školy přecházím na trénink a domů se vracím okolo sedmé hodiny večer. Pak už zvládnu pouze učení a sprchu,“ sdělil Kašpar. Deblkanoisté ale přes zimu často v lodi nejsou. „Teď jde hlavně o fyzickou přípravu, takže posilovna, bazén a běhy,“ vysvětlil Kašpar. Dřina oběma mladíkům přinesla své ovoce. „Za největší dosavadní úspěch považuji titul juniorských mistrů Evropy z loňského roku. Byl to náš první velký závod, kde jsme v tom byli sami, tedy ne medaile z týmových soutěží. Rád na ten závod vzpomínám, protože to byl boj se soupeři, kteří nás celou sezonu suverénně poráželi, a my vyhráli. Byl to nádherný pocit,“ shrnul Kašpar.

Sbírání zkušeností Letos se ale opavská deblkánoe přesunula do mužské kategorie. Podle obou sportovců jde zatím o sbírání zkušeností. „Pro nás to bylo letos nejzásadnější. Žádný velký úspěch se od nás nečekal, bylo to spíš sbírání zkušeností, takže páté místo na mistrovství Evropy do třiadvaceti let považuji za velký úspěch. Navázali jsme také spolupráci s dvojicí Volf-Štěpánek, která má spoustu zkušeností z mezinárodní scény a máme se od nich ještě hodně co učit,“ přiblížil Šindler. Oba opavští odchovanci hájí národní barvy a kromě toho startují pod hlavičkou Dukly. Velké sportovní výzvy musejí skloubit se školními povinnostmi, na jiné zájmy už jim ale moc času nezbývá. „Dostanu se třeba ke sportům, kterými doplňujeme trénink, což je třeba cyklistika nebo běžky. Hodně mě baví hudba, která společně se sledováním seriálů nebo s časem stráveným s přáteli tvoří potřebnou relaxaci,“ řekl devatenáctiletý Kašpar, který studuje Slezské gymnázium. Jeho sportovní kolega, student střední uměleckoprůmyslové školy, je na tom podobně. „Pokud si nějaký čas najdu, rád fotím nebo jezdím na kole,“ uzavřel Šindler.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!