Šimíček: Na Vítkovice jsem nezanevřel

Někdejší kapitán hokejových Vítkovic Roman Šimíček brázdí ledy v polské lize.

Za mateřské Vítkovice odehrál hokejista Roman Šimíček čtrnáct dlouhých sezon. Zahrál si ve slavné kanadsko-americké NHL v dresu Pittsburghu a Minnesoty. Hrál i ve Finsku v týmech Hameenlinna a HIFK Helsinki. V současnosti je hráčem polského GKS Tychy. „Naposled jsem působil na Slovensku v Trenčíně. Před sezonou jsem byl ale volný a přišla tahle nečekaná nabídka. Na ten můj hokejový důchod to stačí. A když mi někdo nabízí peníze, proč toho nevyužít,“ sdělil Šimíček.
Devětatřicetiletý útočník před dvěma lety musel odejít z Vítkovic kvůli napnutému rozpočtu klubu. Zášť ke svému klubu ale necítí. „Ze začátku mě to mrzelo. Byla tam naděje, že v Ostravě zůstanu. Ve Vítkovicích jsem prožil kus života a je ve mně stále nostalgie. Takový je ale hokejový život. Přednost dostali mladí kluci,“ řekl Šimíček.
V roce 1999 byl vítkovický odchovanec na úspěšném mistrovství světa v Norsku, kde český tým vybojoval zlaté medaile. „Tenhle okamžik patří k mým nejmilejším zážitkům. Na šampionátu jsem pravidelně nastupoval a dařilo se mi i bodově. I když se hra stáhla na dvě nebo na tři lajny, pořád jsem hrál,“ těšilo Šimíčka. Ostřílený hokejista se na svých hokejových cestách po zámoří setkal v jednom klubu i s legendárním kanadským hokejistou Mariem Lemiuxem. „Je to naprosto normální člověk. Když jsem Maria poprvé viděl, nevěřil jsem, že je to ten slavný hokejista. Postavu neměl zrovna ideální. Na ledě byl ale neuvěřitelný. Řeči, že všichni kolem něj jezdili, aby ho nezranili, nebyly pravda. Kolikrát na něm viseli dva hráči a on stejně vystřelil,“ vzpomínal Šimíček. V Česku hrál Šimíček ve dvou klubech. Za Vítkovice a za Spartu. „Ta nabídka nešla odmítnout. Vracel jsem se z Helsinek, žádnou konkrétní nabídku jsem neměl, tak jsem to vzal. Zarytí vítkovičtí fanoušci mi to dodnes nemůžou odpustit. Ale není to tak divoké, jako když přestupují fotbalisté Baníku do Sparty,“ pověděl Šimíček.
Hokejově se mu nejvíce dařilo ve finské Hameenlinně. Tam v sezoně 1998/1999 nasbíral jednapadesát bodů a v celé lize skončil na šestém místě. S čtyřiadvaceti góly skončil v tabulce střelců čtvrtý. „Hodně lidí mi nevěřilo. Tvrdili, že se v zimě vrátím domů. Mně se ale v útoku dařilo s Tomášem Vlasákem. S Hameenlinnou jsme skončili třetí,“ řekl Šimíček.
Jestli bude hrát v Polsku i příští rok, Šimíček neví. „V mém věku podepisuji smlouvu na jeden rok. Takže se po sezoně může stát cokoliv. Plány, co budu dělat, až skončím, ale nemám. Nikdy jsem nepřemýšlel, co bude, vždycky jsem se snažil užívat současnosti a toho, co mám,“ oznámil Šimíček.