Spielbergovo kouzlo je pryč | E15.cz

Spielbergovo kouzlo je pryč

Obr Dobr
Obr Dobr
• 
ZDROJ: freeman ent.

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Steven Spielberg se chopil slavné knihy Roalda Dahla a přetvořil ji v jemný, málo vzrušující a příliš epizodický poetický snímek, v němž vyčnívá digitální Mark Rylance.

Slavný britský spisovatel dětských dobrodružství Roald Dahl prý většinou nebyl spokojený s filmovými adaptacemi svých knih ani s populárním muzikálem Pan Wonka a jeho čokoládovna ze sedmdesátých let. Dost možná by si nijak nepochvaloval ani film, který mu Steven Spielberg nadělil k letošnímu stému výročí narození. Dahl nicméně zemřel už v roce 1990, a tak nad nenaplněnými ambicemi Obra Dobra budou vzdychat jiní.

Papírově se měl snímek o přátelství osiřelé malé chytré Angličanky a velkého kamarádského obra stát jednou z událostí léta. Scénář totiž Spielbergovi stihla před svou loňskou smrtí připravit Melissa Mathisonová, která pro něj napsala i milovaného E. T. Mimozemšťana, jinou klasiku o vztahu dítěte a odlišného stvoření. Oproti Dahlově originálu působí snímek lehčeji, radostněji a méně nebezpečně, i když i tady zlí obří sousedi Dobra šikanují a žerou děti.

Malá Sofie v podání Ruby Barnhillové nakonec proti nim vyrazí i s pomocí anglické královny. Ve scénách z paláce vyvrcholí absurdita tohoto dobrodružství i pobavení z chování neobratného obra v lidském světě. Snímek v poslední třetině také nejvíc odhalí své nelogičnosti a matoucí přístup k době, v níž se odehrává. Anglie tu má pohádkově-turistickou podobu oné malebné země doubledeckerů, deštníků a buřinek.

Ještě víc mate samotný děj, jejž podobně jako v knize netvoří pořádný příběh, ale epizody. V nich se Sofie nejdřív seznamuje s obrem a jeho příbytkem, jeho zkomolenou angličtinou či s prací chytače snů. Pak ji hledají lidožraví giganti, později je čas na snídani v Buckinghamském paláci a na vojenskou akci.

Dětské publikum tak může z filmu vypadávat a zase do něj vplouvat. Takové nesourodé vypravěčství ale u Spielberga udiví podobně jako technická nedokonalost. Kdykoliv je Sofie s Dobrem v jednom záběru, je příliš vidět, že obr vznikl s pomocí počítačů. Motion capture přitom dokázalo dokonale zachytit všechny jemnosti projevu Marka Rylance, od Mostu špionů režisérova oblíbeného (a oscarového) herce. Jeho něžně rošťácký výkon v roli Obra Dobra je největším plusem tohoto nezvykle delikátního, málo živého Spielbergova představení.

Obr Dobr
(fantasy, Velká Británie / Kanada / USA, 117 minut)
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Mark Rylance, Ruby Barnhillová, Penelope Wiltonová, Rebecca Hallová
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.