Tajemství úspěšných žen: Ranní vstávání | E15.cz

Tajemství úspěšných žen: Ranní vstávání

Klíčem k úspěchu mnohých žen je ranní vstávání
Klíčem k úspěchu mnohých žen je ranní vstávání
• 

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ranní vstávání má dozajista svoje výhody. Michelle Gassová, prezidentka společnosti Starbucks začíná už patnáct let den stejně. Vstává v půl páté a jde si zaběhat. Gassová se domnívá, že její životní styl jí pomáhá ke štěstí i k úspěchu v podnikání. "Jsem na vrcholu, protože se o sebe pečuji. Ranní běhání pročišťuje mou mysl," řekla serveru Forbes.com.

Michelle Gassová, jako mnoho dalších úspěšných žen, zjistila, že vstávání před rozbřeskem je více než pouhým osobním bonusem většího množství času. Je i výhodou v podnikání. Například i šéfka Avonu Andrea Jungová vstává v 5 hodin, zajde do posilovny a v osm hodin už sedí za stolem ve své pracovně. Ranní vstávání a cvičení se vyplatí i pro pozdější hodiny, kdy už člověk sedí v kanceláři. „Zlepšuje totiž náladu a aktivuje celý organizmus,“ řekla pro Sunday Times Jungová.

Výsledky výzkumu z Texaské univerzity z roku 2008 ukazují, že „ranní ptáčata“ jsou aktivnější, úspěšnější, mají větší výkonnost, vyšší platy a na kariérním žebříčku stoupají rychleji, než „sovy.“ Studie také prokázala, že s ranním vstáváním se pojí i určité charakterové vlastnosti. Tito lidé bývají optimističtější, vyrovnaní a svědomití. Naproti tomu ponocující lidé jsou sice více kreativní a inteligentnější, ale také jsou častěji v depresích a mívají sklony k pesimismu a neurotickému chování.

„Je-li úspěch definován vyšší angažovaností, vzrušením a množstvím odvedené práce, mají skřivani výhodu“ říká Glenn Brassington, profesor psychologie na stanfordské univerzitě s tím, že brzké vstávání může lidem poskytnout praktické výhody v obchodním styku. Pohovory jsou většinou plánovány na dopoledne a lidé jsou více nakloněni obchodu, a to i přes Atlantik. „Díky rannímu vstávání mohou komunikovat se svými klienty v Evropě a vycházet jim vstříc,“ dodává.

Lynne Sarikasová z bostonské Northeastern university tvrdí, že být každé ráno jako první v práci je tajná zbraň. Nejenom, že tím získá výhodu před ostatními kolegy, ale má i větší klid na práci. „Jsem schopna se bez přerušení soustředit na práci, lépe si rozvrhnu, co budu kdy dělat a můžu se tak dobře připravit i na několik dní dopředu,“ vysvětluje.

Přesto, že to na první pohled působí divně, je zajímavé, že brzké vstávání lidem umožňuje zdravěji spát. Podle lékařky Tracey Marksové, autorky knihy Naučte se spát, ranní ptáčata dříve uléhají a lépe tak sesynchronizují tělo s přirozeným přírodním rytmem. Organismus tak zregeneruje lépe, než když lidé usínají za rozbřesku „Pokud vstanete brzy ráno, a ještě si zacvičíte, vytvoříte tak výborný základ pro pozdější zdravý spánek, který bude hlubší a nepřerušovaný,“ uvádí se v knize.

Pokud lidé vstávají brzy, musí také umět chodit brzy spát

Marksová ale také upozorňuje na nebezpečí, které se skrývá za ranním vstáváním. „Když budou lidé vstávat v pět ráno, nestihnou mnohdy „naspat“ nutných sedm hodin, protože půjdou později spát. Z praxe vím, že mnoho vrcholných manažerů spí méně, než by mělo.“

Dokládá to na příkladu Maryanne Gilmartinové, developerky která řídí miliardové projekty v New Yorku, vstává v šest hodin ráno. Gilmartinová připouští, že občas pracuje i jedenáct hodin, protože mnohdy nestíhá. „Celý den jsem v jednom kole, pak přijdu domů a čekají mě tři děti, kterým se musím ale i chci věnovat. Když jdou pak spát, mám zase čas na práci,“

Podle Marksové jsou ženy ve vedoucích pozicích častěji náchylné k workoholismu a mívají pocit, že musí pracovat tvrdě jak přes den v práci, tak i po večerech v domácnosti. Její rada je jednoduchá: V zaměstnání si nabírat jen tolik práce, kolik jsou schopny zvládnout povinnosti spojené s chodem domácnosti umět rozložit na všechny členy rodiny. Jen tak se jim podaří jít brzy spát, aby mohly odpočaté brzy vstávat.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video