Tajné informace o sledování lidí prozradil bývalý technik CIA | E15.cz

Tajné informace o sledování lidí prozradil bývalý technik CIA

internet
internet
• 
ZDROJ: xerafy.com

ČTK

Share on Facebook Messenger
Americká vláda už šest let špehuje internetové uživatele. Soukromá data o nich jí dobrovolně dodávaly firmy jako Google, Facebook a Apple. Za únikem těchto informací týkajících se sledování lidí v rámci tajného amerického protiteroristického programu stojí 29letý Edward Snowden. Oznámil to britský deník The Guardian.

Edward Snowden měl k informacím blízko. Pracoval jako technik pro americkou tajnou službu CIA a nyní byl zaměstnán u jednoho z dodavatelů pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA). Identitu zdroje britský deník odhalil na Snowdenovu žádost.

Od chvíle, kdy se Snowden rozhodl, že s informacemi půjde ven, byl odhodlaný neschovávat se za anonymitu. „Neměl jsem v úmyslu skrývat, kdo jsem, protože vím, že jsem neudělal nic špatného,“ uvedl muž, který je nyní v Hongkongu na čínském území a zamýšlí požádat o azyl například na Islandu.

Tajný program

Když Snowden médiím zaslal první část dokumentů, poznamenal: „Vím, že budu muset za své činy trpět.“ Jak ale dodal, bude spokojený, když se tyto informace dostanou alespoň na okamžik na veřejnost.

I když nechtěl zůstat anonymní, pozornosti médií se chce vyhnout. „Nechci žádnou pozornost veřejnosti. Tento příběh není o mě, ale o tom, co dělá americká vláda,“ uvedl Snowden. Materiály, které médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu, který nese krycí název PRISM. V jeho rámci získávají americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.

Strach z následků zrady

Následků toho, že se jeho jméno dozví veřejnost, se Snowden nebojí. Jediné, čeho se obává, je, že se budou úřady snažit odvést pozornost od informací, které zveřejnil. „Vím, že mě vláda bude démonizovat,“ říká Američan. Co stálo za motivem jeho činu? „Chtěl jsem informovat veřejnost o tom, co se jejím jménem a proti ní děje,“ vysvětluje mladý muž, který si ještě donedávna žil spokojený život s vysokým platem a se svou přítelkyní na Havaji. „To všechno jsem ochotný obětovat, protože s čistým svědomím nemohu dovolit americké vládě ničit tímto sledováním soukromí, svobodu internetu a základní práva lidí po celém světě,“ dodal Snowden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.