Tajné služby USA prý mohou využívat bezpečnostní chyby na síti | E15.cz

Tajné služby USA prý mohou využívat bezpečnostní chyby na síti

Tajné služby USA prý mohou využívat bezpečnostní chyby na síti
Barack Obama
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Americký prezident Barack Obama tajné službě NSA přiznal právo v určitých případech zamlčovat bezpečnostní chyby na internetu a využívat je. Špioni se prý mohou k takovému kroku uchýlit jen v široce pojatých výjimečných případech, týkajících se jasných potřeb národní bezpečnosti nebo prosazování zákona.

Zprávu přinesla on-line verze amerického deníku The New York Times s odvoláním na vysoce postavené vládní zdroje. Oficiálně Bílý dům a zpravodajské služby popírají informace médií, že NSA dlouhodobě využívala závažnou bezpečnostní chybu internetu, takzvanou Chybu krvácení srdce (Heartbleed Bug), o jejíž existenci se uživatelé dozvěděli teprve tento týden.

Bílý dům v pátek popřel, že by o chybě věděl. Také vedení amerických tajných služeb označilo za mylné zprávy o tom, že by NSA nebo kterákoli jiná součást vládních úřadů o chybě věděla.

Bezpečnostní chyba Heartbleed Bug je jednou z nejzávažnějších v dějinách internetu. Pokud o ní NSA věděla a nic proti ní nepodnikla, vystavila miliony uživatelů internetu možným útokům kybernetických zločinců, poznamenala agentura DPA.

Agentura Bloomberg o víkendu informovala, že NSA prostřednictvím vážné chyby šifrovací knihovny OpenSSL byla schopna se dostat k chráněným datům včetně soukromých hesel uživatelů internetu. Vládní rozvědka podle nejmenovaných zdrojů využívala Heartbleed Bug téměř dva roky.

NSA se stala terčem kritiky už loni, kdy díky odhalením jejího bývalého technika Edwarda Snowdena vyšla najevo fakta o tajných programech sledujících telefonickou komunikaci milionů lidí v USA i ve světě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!