Temným koutům chybí originalita Zmizelé | E15.cz

Temným koutům chybí originalita Zmizelé

Temné kouty
Temné kouty
• 
ZDROJ: bioscop

Iva Přivřelová

Share on Facebook Messenger
Po úspěchu Zmizelé přichází do kin další adaptace románu Gillian Flynnové, Temné kouty. Tenkrát ji ale nerežíroval nikdo tak zručný jako David Fincher. Pařížský rodák Gilles Paquet-Brenner zatím nejvíce zaujal válečným židovským dramatem Klíč k minulosti. I to vzniklo podle knihy, které režisér rád a sám adaptuje jako scenárista.

Zmizelá i ve filmu ukázala, že Flynnová má tendenci hrát si s úhly pohledu a dávkováním informací. Temné kouty jsou v podstatě detektivka – dospělá hrdinka Libby, která v osmi letech přežila rodinný masakr v Kansasu, za nějž stále sedí ve vězení její bratr, začíná pátrat, co se před třiceti lety skutečně stalo. Filmové vyprávění je tentokrát jednoduché. Skáče mezi dvěma časovými rovinami, které režisér občas rozlišuje pomocí černobílého či zrnitého obrazu, pokud se jedná o Libbyiny vzpomínky nebo noční můry.

Nejenže případ není zas tak zamotaný a divákům pravděpodobně řešení dojde dříve než Libby. Skoro všichni hrdinové jsou vykolejení nesympatičtí ztracenci, mnozí psychotici. Temné kouty temnotou ostentativně prosakují, obsahují satanisty, brutální vraždy lidí i skotu, násilnické manžely, podivný klub fanoušků masakrů, nic ovšem v nové či zajímavé podobě. Film sice napodobuje depresivní surreálnou atmosféru Temného případu, bez jeho nihilistických filozofií ale svou temnotou nesvírá, spíše unavuje.

Na začátku je snímek alespoň svěže cynický, jenže Libby jako líná osamělá kráska s vyplašenýma očima, jedním vytahaným tričkem a jedním výrazem není právě atraktivní hrdinka. A jako všichni ostatní ani dostatečně prokreslená. V běžném dialogu mluví jednoduše a sprostě, ve vnitřním monologu jako kniha. Žádaný přerod postavy do zodpovědnější a citlivější osoby nezahraje ani Charlize Theronová. Tragédie její matky v podání Christiny Hendricksové z Mad Men by poskytla dojemnější příběh. Ten Libbiyn tu nabízí jen přehlídku typických atributů svého subžánru, které se nesloží do ničeho úplně uvěřitelného a poutavého.

Temné kouty
(detektivka, Francie 2015, 113 minut)
Režie a scénář: Gilles Paquet-Brenner podle knihy Gillian Flynnové
Hrají: Charlize Theronová, Nicholas Hoult, Tye Sheridan, Christina Hendricksová
Premiéra: 18. června
Hodnocení: 40 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.