Toto byla dříve cementárna. Architekt ji přetvořil v obytný skvost plný úchvatných interiérů | E15.cz

Toto byla dříve cementárna. Architekt ji přetvořil v obytný skvost plný úchvatných interiérů

Daniel Baret - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jen těžko se dá uvěřit tomu, že tohle kdysi byla továrna. V roce 1973 objevil architekt Ricardo Bofill továrnu na kraji Barcelony, která chátrala od dob druhé světové války, s jejímž koncem se v ní také přestalo vyrábět. Objekt zarůstal trávou a keři a architekt v něm objevil netušené možnosti. Ty pak zrealizoval.

Ricardo Bofill cementárnu koupil a rozhodl se, že ji přetvoří v obří pohodlný obytný dům. Práce to byla velmi zdlouhavá – na rekonstrukci továrny, v níž je možné bydlet až nyní, pracoval Ricardo neuvěřitelných 45 let. Výsledek ale stojí za to, i když čekání bylo předlouhé.

Prostory jsou to opravdu unikátní – místnosti mají nekonečně vysoké stropy, v některých se stále nacházejí nepotřebné vysoké pece, v nichž se cement vyráběl. Z toho však architekt udělal přednost a výrobní pece, nálevny a jiné příslušenství zapojil chytře do obytného prostoru.

Ne všechny místnosti však obsahují nějaký cementářský relikt, několik pokojů vypadá na pohled k nerozeznání od těch běžných. Velmi „normálně“ vypadá například ložnice, která má na rozdíl od ostatních místností nízký strop. Tam pro pocit bezpečí a pohodlí chtěl architekt zachovat tradiční pojetí.

Cementárna, jíž architekt říká La fabrica, tedy španělsky továrna, vypadá impozantně i zvenčí. Záměrně bylo zanecháno volné pole působnosti přírodě. Její okolí tak působí panensky nedotčeně, a kdyby nebyla uvnitř rozsvícená světla, nikdo by možná navenek nepoznal, že se z cementárny stal splněný dům snů.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video