Trh smartphonů nemá kam růst, letos prudce zvolní, tvrdí studie

Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) Zdroj: CTK

Růst globálního trhu chytrých telefonů se letos prudce zvolní a zpomalovat bude i v dalších letech. Jejich ceny by se měly kvůli přesunu poptávky do Číny a dalších rozvíjejících se zemí zřetelně snižovat. Předpověděla to dnes firma pro výzkum trhu ODC.

V letošním roce IDC čeká zpomalení růstu prodeje chytrých telefonů na 19,3 procenta. Loni jejich prodej vyskočil o 39 procent a poprvé překonal hranici miliardy přístrojů. Trh by měl postupně zpomalovat růst do roku 2018, kdy se zvýší o 6,2 procenta.

Odhad IDC potvrzuje obavy investorů z toho, že exploze trhu smartphonů, která začala iPhonem od společnosti Apple v roce 2007, se chýlí ke konci. Platí to zejména pro lukrativní trhy Spojených států a dalších vyspělých zemí, kde dávají zákazníci přednost dražším špičkovým modelům.

Japonský trh zvolní výrazněji než Evropa nebo Severní Amerika

Podle IDC ale v Severní Americe a Evropě trh smartphonů v příštích letech zvolní roční růst pod deset procent a v Japonsku ještě výrazněji. Jejich výrobci se stále více zaměřují na Čínu, kde zákazníci přecházejí od běžných telefonů na chytré přístroje s cenami pod 300 dolary (asi 6000 korun).

„Nové rostoucí trhy budou mít jiná pravidla hry a prémiové modely nebudou hrát v těchto regionech v celkovém růstu trhu hlavní roli,“ uvedl ve zprávě podle agentury Reuters analytik IDC Ryan Reith.

Průměrná cena chytrých telefonů loni klesla na 335 dolarů, což už je výrazně pod cenami nynějších vlajkových modelů největších výrobců, jako jsou iPhone 5S nebo Samsung Galaxy S4. Do roku 2018 podle IDC cena sestoupí na 260 dolarů.