Ultimátní stroj na empatii: OSN přijímá díky virtuální realitě více darů | E15.cz

Ultimátní stroj na empatii: OSN přijímá díky virtuální realitě více darů

Ultimátní stroj na empatii: OSN přijímá díky virtuální realitě více darů
ilustrační foto, VR brýle
• 
ZDROJ: Lubor Jarkovský
Organizace spojených národů (OSN) začala už minulý rok při svých fundraisingových aktivitách používat používat nový nástroj: virtuální realitu. Společně se studiem Vrse tehdy vydala VR film jménem Clouds Over Sidra o malém syrském uprchlíkovi. Vyzkoušela si tak, že virtuální realita dokáže diváky daleko více spojit se sledovaným tématem, a to natolik, že technologii nazvala „ultimátním strojem na empatii“.

Nyní se toho OSN rozhodla začít plně využívat, upozornil web The Verge. Film Clouds Over Sidra totiž vybral neuvěřitelné množství peněz – 3,8 miliardy dolarů, což je o sedmdesát procent více než předpovídali už tak dost optimisticky naladění analytici. Následný průzkum navíc zjistil, že po zhlédnutí filmu přispěl peníze každý šestý člověk, tedy dvojnásobek běžného počtu.

Nový svět s brýlemi: hry, muzea, videa i vesmír

Výsledkem celého pokusu bylo zjištění, že humanitární videa zhlédnutá prostřednictvím virtuální reality diváky extrémně dojímají. OSN se proto začala a tématu více věnovat.

Podívejte se na film Clouds Over Sidra

Na filmovém festivalu v Torontu minulý měsíc představila aplikaci určenou speciálně pro VR filmy, jejímž účelem je přesvědčit lidi přispět na syrské uprchlíky. Aplikace se jmenuje UNVR, je dostupná na Android, iOS a Gear VR a lidé v ní momentálně najdou čtyři filmy doplněné o odkaz „přispět“. Další tři snímky vyjdou do konce roku a mnohem jich chystají příští rok.

Zda se virtuální realita etabluje jako vlastní uznávané médium v OSN nikdo neřeší. Důležité je, že tato technologie dokáže u lidí vyvolat soucit a více jim přiblížit problémové oblasti světa. Všichni regionální úředníci OSN proto dostanou levné 360 stupňové kamery a budou obsah natáčet sami, aby ho bylo co nejvíce.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!