UniCredit Bank zjednodušuje obchodování s Čínou | E15.cz

UniCredit Bank zjednodušuje obchodování s Čínou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
UniCredit Bank přináší nové možnosti úhrad v čínské národní měně jüan/renminbi (CNY), která se stává jednou z nejdůležitějších měn světového obchodu. Běžný účet vedený v jüanech je určen pro snazší a hlavně výhodnější vypořádání úhrad v CNY vzhledem k tomu, že platby směřující z nebo do Číny jsou předmětem velmi přísných restrikcí a jejich objem bude narůstat, uvedla banka.

Čínská ekonomika se loni stala druhou největší na světě a zařadila se mezi tři nejvýznamnější obchodní partnery České republiky. Výhodou je zastoupení skupiny UniCredit ve třech čínských obchodních centrech, a to v Hongkongu, Šanghaji a Kuang-čou, což výrazně urychluje celý proces transakcí a transfer s Evropou. Navíc skupina UniCredit disponuje ještě reprezentací v Pekingu, která k rozvoji obchodů rovněž přispívá.

Vedení běžného účtu v lokální měně snižuje kurzová rizika a minimalizuje náklady na měnovou konverzi s důrazem na efektivnější profilování dokumentárních obchodů. Úhrady do Číny mohou být dosud prováděny pouze za účelem vypořádání dokumentovatelných obchodních případů ve prospěch čínských exportérů s řádnou licencí. UniCredit Bank navíc zajistí také automaticky doručení veškerých dokumentů požadovaných People´s Bank of China nebo jinými oprávněnými úřady přímo do Číny.

„Čína se stává stále důležitějším a strategičtějším obchodním partnerem nejen pro české exportéry, ale pro celou EU. Naším cílem je podpořit obchodní zájmy evropských podniků na čínském trhu. Jako jedna ze zemí skupiny BRIC patří Čína mezi prioritní země exportní strategie Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Exponenciálním růstem HDP ve výši 8,7 % se nemůže v současnosti pochlubit žádná z vyspělých zemí. Musíme se naučit počítat s tím, že je jüan druhou nejdůležitější měnou po americkém dolaru, v které bude zanedlouho probíhat třetina světového obchodu,“ uvádí ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank Tomáš Hron.

Omezená směnitelnost čínské národní měny znemožňuje zatím uplatnění běžných tržních mechanismů obvyklých pro fixaci směnného kursu, jenž je pravidelně zveřejňován prostřednictvím People´s Bank of China. Podmínkou pro provedení úhrady v CNY je dostatečné množství finančních prostředků na CNY běžném účtu, které je možné získat na základě měnové konverze výlučně přes Treasury FX-Desk po předchozím odsouhlasení směnného kurzu. Po uplynutí tří měsíců od provedení takové konverze a současně při nevyužití konvertovaných prostředků je nutné zůstatky účtů v CNY převést vždy zpět do jiné plně směnitelné měny (EUR, USD, CZK) za užití platného směnného kurzu.

Veškerá dokumentace vztahující se k jednotlivým obchodním případům podléhá přísným kontrolám korektnosti a oprávněnosti transakcí čínskými státními úřady. Místní autority chtějí již od roku 2010 pozici čínské národní měny výrazně změnit, a proto přistoupili k dlouhodobému programu směřujícímu k plné směnitelnosti. Cílem je využití CNY nejen v příhraničním obchodu s vybranými státy Asie sdružených do ASEAN, ale také s ostatními státy. „Přední světoví analytici předpovídají, že do roku 2015 se CNY dostane ve frekvenci využití na jednu z předních příček žebříčku světových měn. Do té doby Čína uvolní z velké míry současné restrikce, jež jsou na používání CNY uplatňovány. Tím bude směřovat k plné konvertibilitě měny a zároveň naprosté internacionalizaci svých obchodů,“ dodává manažer oddělení Korespondenčního bankovnictví UniCredit Bank Jaroslav Šálený.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video