Úspěšné karvinské teakwondo

Na posledním turnaji taekwondistů v Hradci Králové získali karvinští deset medailí.

Oddíl Taekwondo WTF Karviná funguje již pátým rokem. Klub se zaměřuje především na malé děti, které dosahují v tomto sportu velice dobrých výsledků. „Trénujeme hlavně děti, které chodí na základní školu,“ řekl trenér a předseda oddílu v jedné osobě Marian Pryszcz. Na pravidelné tréninky taekwonda dochází přes čtyřicet dětí. „V roce 2005 jsme začínali v šesti lidech. Je vidět, že o teakwondo je docela zájem. Nové členy nabíráme už od první třídy. Snažíme se děti co nejvíce zabavit a naše největší odměna je, když se jim u nás ve škole líbí. K nám můžou přijít i děti, které nemusí jezdit na žádné závody. Můžou s námi jenom tak nezávazně cvičit. První dva tréninky jsou zdarma na vyzkoušení. Poté se platí pět set korun pololetně,“ uvedl Pryszcz.

Karvinští vyhrávají pravidelně medaile

Mladí bojovníci často jezdívají i na různé soutěže. „Každý rok se pořádají závody. Problém může být ale v tom, že pokud nějaký náš svěřenec chce startovat na soutěži, musí si sám uhradit startovné i cestu, a to pak záleží na rodičích, jestli ho pustí. Ale musím říct, že to není nějak zvlášť finančně náročné,“ pravil Pryszcz.
Karvinská škola se může pochlubit i řadou úspěchů. Jen v letošním roce se svěřenci Mariana Pryszcze zúčastnili pěti turnajů a pokaždé si odváželi nejcennější medaile. „Trochu nás ale mrzí, že se nám nepodařilo získat žádnou medaili na mistrovství republiky v Praze, kde jsme startovali letos vůbec poprvé. Do Prahy s námi odjeli pouze tři závodníci a musím říct, že zápasy prohráli vždy po vyrovnaném průběhu. Chtěl bych pochválit Karolínu Flaškovou, Nikolu Uliarczykovou a Petra Segeďu za statečné výkony,“ řekl pyšně Pryszcz. „V příštím roce bychom chtěli, aby na mistrovství startovalo více závodníků od nás,“ dodal trenér malých taekwondistů.

Povedený Sokol Cup v Hradci Králové

Co se nepovedlo v Praze, to si karvinští vynahradili v Hradci Králové na závodě Sokol Cup. „Jednalo se o turnaj pro děti do třinácti let a účast byla velká. Zúčastnilo se dvacet týmů a asi sto šedesát závodníků z Česka, Polska a Slovenska,“ vzpomínal Pryszcz. „Nejlepší výkon podala naše dvojčata David a Patrik Martiníkovi. Oba se ve svých váhových kategoriích probojovali do finále a své soupeře bez problémů s velkým bodovým rozdílem porazili. David se ve finále střetl s Dominikem Sosnou, rovněž z našeho týmu, který tak vybojoval stříbro. Karolína Flašková se ve finále utkala se závodnicí z Polska, která ji bohužel porazila,“ vyjmenovával úspěchy svých svěřenců karvinský trenér.
Dohromady karvinští teakwondisté získali deset medailí a tímto skvělým výkonem vyhráli v soutěži družstev. Zlaté medaile vybojovali Patrik Martiník, David Martiník a Tereza Klusová. Ve finále skončili, a tudíž si na krk pověsili stříbrné medaile, Dominik Sosna, Karolína Flašková, Petr Segeďa a Anna Saidi. Bronz si pak domů odvezli Jan Lesniak, Jakub Hrubý a Daniel Alonso. Další program karvinských teakwondistů ještě není zcela znám. „Buď pojedeme na Slovensko do Košic nebo se zúčastníme turnaje v Protivíně,“ obeznámil Pryszcz.