V Austrálii slaví úspěchy kuchyně původních obyvatel

Klokani

Klokani

Krokodýlí párky, malý australský klokan připravovaný v páře, grilovaný emu: na stoly Australanů se vrací tradiční domorodé pokrmy okořeněné špetkou moderní kuchyně poté, co byly vytlačeny „fish and chips“ britských osadníků.

Beryl van Oplooová z domorodého kmene Gamilaroi si nedávno v Sydney otevřela svou první restauraci podávající takzvanou „baštu z buše“, píše agentura AFP. Její menu, na němž lze nalézt koláč s klokaním masem a rajčatovou omáčkou, zelenina, ovoce a divoce rostoucí bobule, se inspiruje recepty předávanými z generace na generaci snad už 40 tisíc let.

„Věděli jsme, že země je plodná, a tak jsme přežívali tisíce let. Avšak my, mladá generace, jsme nikdy nedokázali z těchto znalostí těžit. Spokojujeme se s tím, co se nám nabízí,“ vysvětluje.

Beryl van Oplooová byla spolu s dalšími 16 dětmi vychovávána jednou ze svých tet. „Museli jsme se spoléhat na půdu, abychom přežili. Lovili jsme v řece ryby, které jsme vařili na ohni,“ říká. Umění přežít, umění žít: země a její produkty vždy zaujímaly ústřední místo v kultuře a víře domorodých obyvatel.

Před suchem jedli hlavně ovoce

„Kultura znamená poznání země,“ prohlašuje Evan Yanna Muru, který pořádá výlety do Modrých hor západně od Sydney, kde žije kmen Darugů. Darugové, kteří odvozovali své jméno od léčivé rostliny smldince a od sladkých brambor rostoucích v regionu, byli vegetariány až do období strašlivého sucha, které je odsuzovalo ke hladu. Jejich bůh Baiame jim ve svém milosrdenství dovolil jíst maso. „Ale nesmíte ho jíst pořád,“ varoval je.

Tak začali lovit vačice, malá zvířátka ceněná pro maso a kožešinu používanou k výrobě plášťů a pokrývek. Na jídelníček Darugů se tak dostali malí australští klokani, ještěrky, hadi a vačnatci vombati, ale před velkým suchem nejraději jedli kyselá jablíčka, bobule a mambaras, drobné ovoce chutí připomínající liči.

Zvláště ceněny byly larvy hmyzu, zvláště proto, že obsahují 35 procent tuku, zatímco klokaní má pouhých šest procent. Warrabura, kterou Yanna Muru nazývá žvýkačkou buše, se žvýkala po celý den, protože se tomuto zelenému listu bohatému na vitamin C přisuzují léčivé účinky.

Bašta z buše spolu s asijskou kuchyní

„Bašta z buše“ přitahuje stále více restauratérů, kteří počítají s turisty, ale také s rostoucím zájmem Australanů o kulturu původního obyvatelstva, které se dostalo do ústraní po příchodu prvních osadníků. Návštěvníci Sydney Tower nabízející výhled na město mohou ochutnat klokaní kýtu či párečky z krokodýla. A šéfkuchařka Kylie Kwongová, majitelka oblíbené restaurace Billy Kwong v centru Sydney, spojuje „baštu z buše“ s asijskou kuchyní: klokan vařený v páře, ravioli z vepřového s bobulemi goji (kustovnice čínská), klokaní ocásek s černými fazolemi …

Tendence je taková, že farmy a zelináři začínají měnit své zvyky, aby se přizpůsobili poptávce.